آیین رونمایی از ۴ کتاب ارزنده در مراسم اختتامیه کنفرانس مقاومت

رونمایی از ۴ کتاب ارزنده فقه المقامه دراسه مقارنه ،الدفاع عن البلدان الاسلامیه ، الجهاد فی الاحادیث المشترکه و فقه الازمه… در مراسم اختتامیه كنفرانس بین المللی “نقش علمای مقاومت در حمایت از مقاومت فلسطین ” با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله اراکی برگزار شد .

طی این مراسم حجت الاسلام والمسلمین شفیعی مولف کتاب فقه المقاومه با اشاره به محورهای اصلی کتاب افزود: در این کتاب به محورهای اصلی بحث مقاومت با نگاه فقه فریقین و اقوال فقهای اسلامی پرداخته شده است .

مولف کتاب فقه المقاومه تصریح کرد : در کتاب فقه المقاومه علاوه بر اثبات مشروعیت ، بلکه ضرورت مقاومت به محورهایی همانند مقاومت غیرنظامی (مقاومت سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و…) و تاثیر مقاومت در ایجاد وحدت جهان اسلام وهمچنین وظیفه مسلمانان و حاکمان اسلامی در قبال مقاومت پرداخته شده است .

وی با اشاره به وظیفه مسلمانان در قبال مقاومت و چالش های فرارو افزود : مقاومت اسلامی در طول تاریخ خود با چالشهای بسیاری روبرو بوده است؛ بعضی از این چالشها فرا اسلامی و از ناحیه دشمنان دین بوده است. و اما برخی دیگر از این چالشها برخاسته از درون جامعه اسلامی است که مهمترین آنها عدم توجه و عدم حمایت همگانی از مقاومت است .

استاد حوزه علمیه قم ضمن بررسی مقاومت مدنی و بیان ضرورت شناخت این نوع مقاومت افزود: مفهوم مقاومت امروزه در میان مسلمانان با یک خطای در برداشت مواجه شده است. و همگی با شنیدن آن ذهنشان به مقاومت نظامی و عسگری منتقل می شود و این در حالی است که هر مقاومتی متناسب با نوع هجمه باید ملاحظه شود و امروزه هجمات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و … دشمن به مراتب بیشتر و با برنامه ریزی تر از هجمه نظامی است و بالطبع مقاومت دربرابر آنها هم مقاومت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و… است .

مدیرگروه فقه و حقوق پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پایان با اشاره به اهمیت دوری از تعصب و رفتار های غیر علمانه گفت : لازم است اشاره کنم که مکتب آسمانی پیامبر عظیم الشأن اسلام بر پایه عقل و حکمت و دانش استوار است و دین اسلام معتقدین به خود را به عمل بر اساس فهم و تحقیق و دانش دعوت کرده است. بنابراین اگر ما مسلمانان قرار باشد پیروان واقعی آن پیامبر بزرگ و بی نظیر باشیم ضروری است که عمل و عکس العمل های خود را دور از هرگونه تعصب و تصمیم غیرعالمانه اجرایی کنیم و به لطف خداوند، پژوهشگاه مطالعات تقریبی در شهر مقدس قم عهده دار این امر مهم است.

خاطر نشان می شود در پایان مراسم از مولفین کتاب ها تقدیر به عمل آمد .