گفتگوی مدیر مرکز تحلیلی پژوهش های اسلامی قرقیزستان با سایت پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

سی امین کنفرانس وحدت اسلامی آذر ماه امسال با حضور گسترده علمای جهان اسلام برگزار شد . در حاشیه این کنفرانس در گفتگویی با شیخ عبدالقادر مدیر مرکز تحلیلی پژوهش های اسلامی قرقیزستان نظرات او را در مورد ضرورت مقابله با جریان های تکفیری جویا شدیم .

 

 

با توجه به اینکه  جنابعالی در مرکز تحلیلی پژوهش های اسلامی فعالیت می کنید نظر شما در مورد ضرورت بررسی موضوع تکفیر در سی امین کنفرانس وحدت چیست ؟

 

بررسی این موضوع در کنفرانس وحدت بسیار ضروری و حیاتی است . با توجه به اینکه جهان اسلام در چند سال اخیر بیشترین ضربه را از جریان های تکفیری  – تروریستی خورده و قطعا این علمای جهان اسلام هستند که می توانند با همفکری به علاج این بیماری مهلک بپردازند .

 

اما در روز اول خبری از پرداختن به بحث های تکفیری نبود گرچه باخبر شدیم که جلسات تخصصی در مورد تکفیر در کمیسیون ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت .

 

 

 

عده ای معتقدند با ازبین رفتن تکفیری ها ممکن است تفکر تکفیر باقی بماند . به نظر شما چگونه می توان با این تفکر مقابله کرد ؟

 

 

بله کاملا موافقم  اگر تکفیری ها  از بین بروند تفکر آنها تا قیامت خواهد ماند مگر اینکه ما با انجام فعالیت های فرهنگی بتوانیم این پدیده شوم را خنثی کنیم .

 

باید با تهذیب نفس به خودسازی بپردازیم باید بدبینی ها موجود بین مذاهب اسلامی را از بین ببریم .متاسفانه بعضا دیده می شود بدبینی هایی بین شیعه و اهل سنت و یا حتی بین حنفی و شافعی  وجود دارد  . پس در وهله اول باید تمام بدبینی ها بین مذاهب را مرتفع کرده و  وحدت عملی را محقق سازیم .

 

 

با توجه به شکست های اخیر تکفیری ها در حلب سوریه آیا این شکست ها به نابودی کامل آنها منجر می شود ؟

 

در چند ماه اخیر موفقیت های خوبی در سوریه  صورت گرفته است .اما مشکل اینست که داعشی ها از حلب فراری شده اند اما ممکن است به جای دیگر پناه ببرند و دوباره با حمایت های امریکا و اسراییل بلای جان جهان اسلام بشوند . زیرا تفکر تکفیری همچنان در آنها وجود دارد . ما باید بدانیم که شکست تکفیری ها در یک جبهه به معنی نابودی تفکر آنها نیست .

 

ما باید بپذیریم که یکی از مشکلات اصلی جهان اسلام استکبار است که سالهاست که از جریان های تکفیری و تروریستی حمایت کرده و در حال تغذیه آنها می باشد .به عبارت دیگر غرب از جهالت این گروه ها سواستفاده کرده واز آنها برای اهداف خود که همانا تقرفه جهان اسلام است بهره می برد .

 

البته امیدواریم که موضوعاتی که در این کنفرانس نهایی می شود و در بیانیه پایانی می آید با ضمانت اجرایی کشور های اسلامی همراه شده و به وحدت تمام جهان اسلام ختم شود .

 

 

 

 سایت پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

 

 

 

 

دکمه های اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − = 66