پیام تسلیت آیت الله اراکی درپی درگذشت حسن الترابی + گذری بر زندگی حسن الترابی

 

 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پیامی خطاب به اعضای حزب کنگره ملی سودان، درگذشت دکتر حسن الترابی، رهبر این حزب را تسلیت گفت.

در پیام آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خطاب به اعضای حزب کنگره ملی سودان، ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر حسن الترابی، اندیشمند بزرگ اسلامی و دبیرکل این حزب، آمده است: با وجود دیدگاه های مختلف درباره این رهبر فقید، شکی نیست که این مرد بزرگ، یکی از انسان های سرشناس امت اسلامی از جهت نوع اندیشه، مواضع مشخص و تلاش بی شائبه برای دور کردن کشور خود و  دیگر کشورهای جهان اسلام از تنگنای تعصبات و تفرقه های طایفه ای و قومی بوده است.
 
ایشان سمبل گشاده رویی، همراهی با زمانه، اخلاص و رهایی از فریبنده های دنیایی چون پول و ثروت بود و در راه اخلاص و حفظ استقلال شخصیت خود بسیار بردباری داشت. خداوند بهترین پاداش ها را به او عطا فرماید و از خداوند متعال می خواهیم که شاگردان و دوستان او، راه آن رهبر فقید را ادامه دهند و خداوند متعال مغفرت و علو درجات به ایشان عطا فرماید.
 
در انتهای این پیام آمده است: ما به شما اعضای حزب و خانواده این رهبر فقید و همچنین به ملت سودان و امت اسلامی تسلیت می گوییم و آرزو داریم که جای خالی او در این مسئولیت بزرگ پر شده و اهدافش به خواست خدا محقق شود.

گذری بر زندگی حسن الترابی

حسن الترابی استاد دانشگاه خارطوم بود ، سپس به عنوان رئیس دانشکده حقوق این دانشگاه و سپس به عنوان وزیر دادگستری سودان انتخاب شد.وی سال ۱۹۸۸ به عنوان وزیر امور خارجه سودان و در سال ۱۹۹۶ به عنوان رئیس پارلمان این کشور منصوب شد.

حسن الترابی درسال ۱۹۳۲ در شهر کسلا در شرق سودان درخانواده ای متدین و مرفه وابسته به قبیله البدیریه متولد شد، پدر وی قاضی و شیخ طریقت صوفی بود و این امر باعث شد که وی قرآن کریم را حفظ کند و علوم زبان عربی و شریعت بیاموزد.

الترابی از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۵ در دانشگاه خارطوم ، به تحصیل حقوق ادامه داد و در سال ۱۹۵۷ از دانشگاه آکسفورد فوق لیسانس گرفت و دکترای خود را در سال ۱۹۶۴ از دانشگاه سوربون پاریس گرفت.

الترابی به چهار زبان عربی ، انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی مسلط بود.

وی پس از فارغ التحصیلی به سودان بازگشت و در جبهه میثاق اسلامی عضو شد. جبهه میثاق اسلامی ، اولین حزبی است که جنبش اسلامی سودان – دارای تفکرات اخوان المسملین- تاسیس کرد.

پنج سال بعد ، جبهه میثاق اسلامی نقش سیاسی مهم تری پیدا کرد و الترابی در سال ۱۹۶۴ دبیر کل این جبهه شد.

الترابی در شرایط سیاسی فعالیت می کرد که بازیگران اصلی آن طایفه های الانصار و الختمیه با سابقه صوفی گری بودند، و از حزب های الامه و الاتحادی که دارای تفکرات لائیک بودند، حمایت می کردند.

جبهه میثاق اسلامی تا سال ۱۹۶۹ که ” جعفر نمیری ” کودتا کرد، فعالیت داشت ، پس از آن اعضای جبهه میثاق اسلامی بازداشت شدند، و الترابی هفت سال را در زندان گذراند و بعد از آشتی جنبش اسلامی سودان با النمیری در سال ۱۹۷۷ ، از زندان آزاد شد.

دولت النمیری، قوانین شریعت اسلامی را در سال ۱۹۸۳ اعلام کرد و بعد از آن بر جبهه میثاق اسلامی – هم پیمانش درقدرت – شورید ، مردم با اقدامات قانونی مانند انحلال پارلمان سودان و نیز با تظاهراتی که به انقلاب مردمی ضد النمیری در سال ۱۹۸۵ منجر شد، با این مساله مخالفت کردند.

الترابی یک سال بعد، جبهه اسلامی قومی را تشکیل داد همچنین برای پارلمان کاندید شد ولی پیروز نشد. در ژوئن سال ۱۹۸۹، حزب الترابی کودتای نظامی را علیه دولت منتخب المهدی به راه انداخت و عمر حسن البشیر را به عنوان رئیس جمهوری سودان انتخاب کرد.

الترابی در سال ۱۹۹۱ ، حزب عربی – اسلامی کنگره مردمی را تاسیس کرد که دربردارنده نمایندگانی از ۴۵ کشور عربی و اسلامی بود،  و خود او به عنوان دبیر کل این کنگره منصوب شد.

الترابی درمقابل دخالت خارجی ها در منطقه به بهانه آزادسازی کویت در زمان حمله اشغالگرانه عراق در سال ۱۹۹۰ ایستاد، و همین مساله به ایجاد تنش در روابط وی با غرب و برخی کشورهای عربی شد.

الترابی دراواخر سال ۱۹۹۹ با دولت نجات بر سر مسائلی از جمله فساد و مشورت و آزادی و انحلال پارلمان از سوی عمر البشیر دچار اختلاف شد، و پس از آن به معروف ترین مخالف دولت تبدیل شد.

وی در ۳۱ ژوئن ۲۰۰۱ حزب کنگره مردمی را تشکیل داد و اغلب سران و شخصیت های انقلاب نجات ملی و مسئولان ارشد دولت از سمت های خود کناره گیری کردند، وی در ۲۰۰۱ به علت این که حزبش یادداشت تفاهمی را با جنبش خلق برای آزادی سودان امضا کرده بود، بازداشت شد، بار دیگر در مارس ۲۰۰۴ به اتهام هماهنگی حزبش برای تلاش برای سرنگونی دولت بازداشت شد.

الترابی از معروف ترین  رهبران اسلامی جهان و از مشهورترین شخصیت ها در زمینه تفکر و فقه اسلامی معاصر است، که کتابهایی را در تفسیر قرآن و اصول فقه نوشته، وی همچنین در زمینه های اسلامی و سیاست کتاب های زیادی دارد. وی  ۱۵ اسفند ۹۴ در سن ۸۴ سالگی درگزشت .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25 − = 16