پیام آیت الله العظمی نوری همدانی به همایش « وحدت و تمدن نوین اسلامی »

 

 

 

 

بار دیگر از علماء بزرگ اهل سنت و تشیع در همه جای جهان اسلام می خواهم با هوشیاری این توطئه را خنثی نمایند و عملا دست وحدت و دوستی به یکدیگر دهند و جبهه های دروغین که به نام تشیع یا اهل سنت عمل افراطی انجام می دهند را از دائر خود خارج نمایند و دشمنان جهان اسلام را ناامید کنند.

 

 

حضرت آیت الله نوری همدانی در پیامی به همایش وحدت و تمدن نوین اسلامی از علمای بزرگ اهل سنت و تشیع خواستند تا با هوشیاری و دست وحدت و دوستی، جبهه های دروغین تشیع و اهل سنت را از دائر خود خارج نمایند.

بر اساس این گزارش، متن پیام معظم له که توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان قرائت شد بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاه  و السلام علی سیدنا و نبینا و حبیب قلوبنا أبوالقاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین

واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا

با سلام و تحیت به آن مجمع محترم که با حضور اساتید و نخبگان تشکیل گردیده است.

در شرایطی که جهان اسلام در حال ایجاد یک تحول شگفت است و در یکی از مقاطع مهم تاریخی قرار گرفته ایم و رویارویی دو جبهه متضاد را شاهد هستیم، یک جهت جبهه اسلام ناب و عدالت و حقانیت و جبهه دیگر جبهه کفر و نفاق و استکبار به رهبری آمریکا و اسرائیل و ایادی آن، این شرایط وظیفه علماء اسلام و نخبگان را بسیار دشتوار کرده، از یک سو وظیفه داریم اسلام ناب را بشناسیم و معرفی نمائیم و از سوی دیگر چهره نفاق و استکبار را رونمایی کنیم. این اصل محقق نمی شود مگر با تقریب مذاهب که مهم ترین عامل برای وحدت است. باید توجه داشت جریان تکفیر و افراطی گری و ساخت فرق و مذاهب دروغین اساس دین و جامعه را تهدید می کند. بحث تقریب باید به شکل عملی در جامعه اجراء شود و حوزه های علمیه، نخبگان و اساتید و مبلغان در این عرصه پیشگام باشند.

ما معتقدیم با حفظ اصول و برگزاری مناظرات و جلسات علمی و همانطور که در دوران اهل بیت(علیهم السلام) شیعه و سنی در یک مدرسه درس می خواندند همکاری نمائیم و تقریب که در حال حاضر از وظائف شرعی و از امور واجب است را دنبال نمائیم.

بی تردید هرگونه عمل اختلافی و اهانت به مقدسات و بزرگان سائر مذهب همانطور که در جای جای کلمات امام راحل و رهبر معظم انقلاب می بینیم جائز نیست.

امروز استکبار به این نتیجه رسیده است با ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی بتواند به مقاصد شوم خود دست پیدا کند و با ایجاد حساسیت قومی و مذهبی آتش جنگ را در منطقه شعله ور سازد تا در سایه آن حاشیه امنی را برای صهیونیست ها و همفکرانشان ایجاد کند. در اینجا بار دیگر از علماء بزرگ اهل سنت و تشیع در همه جای جهان اسلام می خواهم با هوشیاری این توطئه را خنثی نمایند و عملا دست وحدت و دوستی به یکدیگر دهند و جبهه های دروغین که به نام تشیع یا اهل سنت عمل افراطی انجام می دهند را از دائر خود خارج نمایند و دشمنان جهان اسلام را ناامید کنند.

در پایان لازم می دانم از تلاش های ارزشمند مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ویژه دبیرکل اندیشمند و محقق ارجمند آیت الله آقای اراکی تشکر نموده و برای همگان آرزوی توفیق و سربلندی دارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

حسین نوری همدانی