پنجمین کرسی نظریه‌پردازی و آزاداندیشی مجمع تقریب برگزار شد

پنجمین کرسی نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی با موضوع بایسته‌های تقریب در غرب کشور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی قم برگزار گردید.

این کرسی با حضور ریاست محترم و پژوهشگران ارجمند پژوهشگاه به‌صورت حضوری (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی) و نیز در فضای مجازی پژوهشگاه به‌صورت زنده توسط محققین پیگیری شد.
سخنران محترم با تبیین معنای مراد از تقریب به بیان راهکارهای تقریب پرداختند.
ایشان با توجه‌دادن به لزوم همدلی با برادران اهل‌سنت و لزوم تمهید تمدن اسلامی با استناد به آیات و روایات به برخی موارد مشهور مورد اختلاف راهکار علمی جمع بین اقوال پرداختند و با احصای مواردی از سوء تفاهماتی که موجب اختلاف بین فریقین شده روش تبیین موضوع مورد تخالف و تبیین دقیق حکم قرآن و روایات مشترک را راه تقریب بین علما در فهم امور فقهی و انحلال سوء برداشت‌ها از هم دانستند.

آیت‌الله  حسینی شاهرودی با بیان مثال‌ها و خاطراتی توصیه کردند که مجمع تقریب باید ارتباط بیشتری با افراد مؤثر جهان اسلام داشته باشد  تا بتواند سوء تفاهمات و همچنین بدبینی‌های ایجاد شده توسط استکبار و نفاق و وهابیت را بی‌اثر نماید و پرچم بلند هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَىٰ وَدِينِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ کُلِّهِ را در سراسر گیتی به اهتزاز در آورد.
ایشان در پایان هم به سؤالات حاضرین پاسخ دادند.