دبیرکل مجمع جهانی تقریب: برنامه مجمع تقریب در زمینه ۵ گام اساسی برای رسیدن به “اتحادیه اسلامی”

 
 
مدیر و معاونین موسسه دارالاعلام وابسته به آیت الله العظمی مکارم شیرازی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری ضمن تبریک به مناسبت ایام دهه کرامت اظهار داشت: برای نوسازی و معماری جدید تقریب لازم بود که ما نگاهی به گذشته داشته و با تحلیل شکافی که بین وضع موجود و وضع مطلوب هست با بررسی و مطالعه به آینده ای روشن برسیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به دسیسه های دشمن افزود: استعمار پیر به کمک امریکا و صهیونیسم موجبات نزاع و درگیری را در جهان اسلام  ایجاد کردند تا به  تفرقه میان مسلمانان دامن بزنند و در سالهای اخیر مشاهده کردیم که با دسیسه های استعمار جنگ های متعددی در کشورهای اسلامی نظیر عراق، افغانستان، سوریه، پاکستان و یمن ایجاد شده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری تصریح کرد: هدف اول استعمار ایجاد جنگ در کشورهای اسلامی است و اگر نتواند، هدف دوم را دنبال می کند و به  نزاع و ترورهای خیابانی دامن می زند تا ناامنی همه گیر شود. وضعیتی که در پاکستان و افغانستان هنوز ادامه دارد .
وی در ادامه تاکید کرد: استعمار در صورت ناتوانی در ایجاد نزاع ، هدف سوم یعنی موجبات مشاجره و توهین را فراهم می کند .
دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب در زمینه ۵ گام اساسی برای رسیدن به “اتحادیه اسلامی” افزود: گام اول ما در جهان اسلام برنامه ریزی برای عدم تعرض و گام دوم همکاری با تمام کشورهای اسلامی است و البته برای همکاری نیاز به یک شاخص داریم که همان رسول الله (ص) است. یعنی در تقریب مذاهب ما بنایی بر تغییر مذهب نداریم بلکه هدف معیت رسول الله (ص) است.
دکتر شهریاری افزود: پیامبر اکرم (ص) چتر خود را به روی مردم از چین تا اسپانیا  گستراند و آغوش را بر همه باز کرد تا تمام مردم را شامل شود . امیرالمومنین (ع) هم در آن ۲۵ سال سیره رسول الله را ادامه دادند تا جامعه اسلامی دچار چند پارگی و تفرقه نشود . دقیقا بر عکس سیاست تکفیر که همه را از دایره اسلام خارج می داند و با همین فلسفه دست به کشتار گسترده زده است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به گامهای بعدی اظهار داشت: گام سوم هم افزایی دولت های اسلامی است یعنی همه با هم یک هدف و پروژه ای واحد را به سرانجام برسانیم. گام چهارم خودسازی امت اسلامی و داشتن رنگ خدایی در همه افعال است یعنی جامعه عاری از فساد و رشوه  و … شود و گام پنجم هم ان شاالله تمدن نوین اسلامی با حضور علما، فرهیختگان و صاحبان اندیشه در جهان اسلام خواهد بود .
وی  تاکید کرد: امروز جهان اسلام چیزی دارد که در طول ۱۴۰۰ سال گذشته به آن دسترسی نداشته است  و آن دسترسی به فن آوری  است. امروز در دسترسی به فن آوری سه سونامی اتفاق افتاده است سونامی اطلاعات، سونامی ارتباطات و سونامی بلاک چین.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب در پایان افزود: امروز پروژه تقریب می خواهد با استفاده از فن آوری، ارتباطات را بین شبکه جهان اسلام در بستری امن ایجاد کند.
خاطر نشان می شود در ابتدای این دیدار مدیر و معاونین موسسه دارالاعلام گزارشی از فعالیت های علمی خود ارائه و برای همکاری با مجمع جهانی تقریب اعلام آمادگی کردند.