نگاه امام خمینی(ره) به موضوع تقریب یک مسأله تاکتیکی و کوتاه مدت نبوده است

 

 

 

مولوی اسحاق مدنی با بیان اینکه بیشتر توجه امام خمینی(ره) در طول زندگیشان به مسأله وحدت و تقریب بین مذاهب بوده است، تأکید کرد که نهضت امام، نهضتی جهانی و حرکتی برای کل عالم اسلام است و نمی تواند مقطعی و یا موضعی باشد.

 

 

“مولوی محمد اسحاق مدنی” عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت، در آستانه سالروز رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار تقریب در خصوص نگاه امام خمینی (ره) به موضوع تقریب گفت: اگر ما در صحبتهای امام (ره) دقت کنیم، جلسه ای نبود که امام سخنرانی کنند و صحبتی از وحدت نداشته باشند؛ ایشان بیشتر توجهشان به وحدت امت اسلامی بود و یکی از اهداف بزرگ ایشان همین مبحث و تقریب بین مذاهب بود.

 

وی ادامه داد: وحدت چیزی است که اسلام بر روی آن تأکید دارد و اینگونه نیست که امام از جانب خود اختراع کرده باشد، بلکه حکم خداوند است که در آیه «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرّقوا» بر آن تأکید شده است.

 

مولوی اسحاق مدنی اظهار داشت: امام خمینی(ره) از روز اول که نهضت را شروع  کردند تا آخرین لحظه ای که در این دنیا بودند، بیشتر هم و غمشان، اتحاد امت اسلامی بود.

 

وی افزود: نگاه امام(ره) به موضوع تقریب، یک مسأله تاکتیکی و کوتاه مدت نبوده است چون منافع وحدت دراز مدت و همیشگی است؛ اگر وحدت برای چند روز باشد و یا اختصاص به زمان و مقطع خاصی داشته باشد، منافعش هم محدود به همان زمان مشخص می شود؛ مولوی اسحاق مدنی تأکید کرد:نهضت امام، نهضتی جهانی و حرکتی برای کل عالم اسلام است و نمی تواند مقطعی و یا موضعی باشد.

 

وی افزود: وحدت حرکتی است که در واقع کل انبیا از زمان نزول کتابهای آسمانی و آمدن پیامبران بر این حرکت دامنه دار تأکید داشتند.

 

مرجع : تنا

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =