مقاومت فلسطین پس از اشغال

نویسنده: مجید صفا تاج

ناشر: انتشارات آفاق روشن بیداری

۲۹۱ صفحه و انتشار سال ۱۳۹۴

سال ۱۹۴۸م یعنی سال تاسیس دولت اسرائیل در کشور فلسطین را می­توان سال تثبیت اشغال رژیم صهیونیستی دانست. ارمغان این اشغال برای کشور مظلوم فلسطین بی هویتی و بی نشانی بود. نه دولتی وجود داشت که بتواند در عرصه  بین المللی قد علم کند و نه نیروی منسجم نظامی که بتواند کشور را از این اشغال رهایی  بخشد. کشور فلسطین به چند بخش تقسیم شد بخشی زیر اشغال و تصرف کشور نامشروع اسرائیل در آمد، کشور اردن بخشی از فلسطین که کرانه باختری نامیده می­شد را به کرانه خاوری رود اردن ضمیمه کرد و باریکه غزّه نیز زیر حاکمیت مصر قرار گرفت و مساله فلسطین از دستور کار سازمان ملل خارج شد. اهالی فلسطین برای برون رفت از این بحران بی هویتی و ظلمی که بر آنان وارد شد، ابتدا نیازمند یک نظام سیاسی ( دولت )  بودند که هویت و موجودیت خود را در سطح بین المللی به عنوان یک کشور مستقل اعلام و تثبیت کنند و در ادامه تشکیل یک نیروی منسجم نظامی که بتواند اسرائیل را از منطقه اشغال خارج کند. کتاب «مقاومت فلسطین پس از اشغال» به بررسی این اتفاقات بعد از اشغال فلسطین پرداخته است.

فصل اول این کتاب به بررسی جنبش­های نظامی مقاومت پرداخته که در دوران پس از اشغال به وجود آمدند مانند جنبش فتح، جبهه خلق برای آزادی فلسطین، جبهه خلق برای آزادی فلسطین- فرماندهی کل، گروه صاعقه، جبهه آزادی بخش فلسطین و دیگر گروهایی که هدف همه آنها نجات فلسطین از اشغالگری رژیم صهیونیستی بوده است.

فصل دوم آن به بررسی تشکیل نظام سیاسی در قالب سازمان آزادی بخش فلسطین پرداخته است.

فصل سوم این کتاب به بررسی جنبش­های مقاومتی اسلامی پرداخته که در این کشور به وجود آمدند مانند جنبش جهاد اسلامی و جنبش مقاومت اسلامی (حماس).

و در فصل چهارم مسئله انتفاضه مورد پژوهش و تحقیق قرار داده و آن را مهم­ترین حرکت مقاومتی مردمی فلسطین علیه رژیم نامشروع اسرائیل قلمداد کرده است.

دکمه های اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 49 = 52