لزوم اجتماع علمای فرق مختلف اسلامی در راستای تقریب مذاهب و وحدت کشورهای اسلامی

 

 

 

 

 

 

آیت الله سبحانی بر لزوم توجه به مشترکات فریقین تاکید کرد و گفت: علمای اسلام بدانند رفع مشکلات کشورهای اسلامی جز با کلمه وحدت محقق نمی شود و بر این اساس علمای فریقین گردهم آیند و آیه ۱۰۳ سوره آل عمران را تحقق بخشند.

 

 

 

آیت الله سبحانی روز چهارشنبه در درس خارج فقه با اشاره به آیه ۱۰۳ سوره آل عمران «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ»، اظهار داشت: امروز نیاز مسلمانان در این آیه جمع است؛ متاسفانه امروز جنگ و خونریزی و آدم کشی و از بین بردن زیرساخت ها فقط در کشورهای اسلامی نظیر سوریه است در حالی که در کشورهای غیراسلامی این گونه نیست.

 

وی با اشاره به اینکه اسلام برای خروج از تفرقه راهکار ارائه کرده است، تصریح کرد: قرآن در تشبیهی خاص می فرماید امت متفرق مانند انسانی است که در درون چاه بیافتد؛ اگر انسانی در درون چاه باشد راه نجاتش این است که ریسمانی را دراز می کند و چنگ می زند و بالا می آید.

 

آیت الله سبحانی گفت: از نظر قرآن، مسلمانان متفرق همچون کسانی هستند که در درون چاه افتاده اند و اگر بخواهیم نجات پیدا کنیم باید به حبل وحدت چنگ بزنیم تا تمام مشکلات رفع شود اما این مسئله در گروی گوش شنوا و نگاهی بینا است.

 

این مرجع تقلید بر لزوم اجتماع علمای فرق مختلف در راستای تقریب مذاهب و وحدت کشورهای اسلامی تاکید کرد و افزود: در این اجتماع نباید مسائل سیاسی مطرح باشد زیرا امیدی به سیاستمداران دنیا نیست و آنها به دنبال دستیابی به منافع خود هستند.

 

 آیت الله سبحانی تصریح کرد: علمایی که دل آنها برای اسلام می سوزد باید مشکل را رفع کنند و این گونه نباشد که کناری باشند و علیه یکدیگر سخن بگویند.

 

وی بر لزوم توجه به مشترکات فریقین تاکید کرد و افزود: علمای اسلام در مصر و کشورهای دیگر اسلامی گردهم آیند و درباره این آتش افروزی ها که روز به روز دامنه آن بیشتر است، چاره اندیشی کنند.

 

 آیت الله سبحانی تصریح کرد: علمای اسلام بدانند وضعیت امروز کشورهای اسلامی همچون شرایط کسی است که در درون چاه افتاده و نجات جز با کلمه وحدت محقق نمی شود و بر این اساس علمای فریقین گردهم آیند و آیه ۱۰۳ سوره آل عمران را تحقق بخشند.

 

وی همچنین بر لزوم پرهیز از دوقطبی سازی در کشور تاکید کرد و گفت: اگر جدال  در میان عقلا، وزرا و نویسندگان باشد موجب دوقطبی کردن جامعه می شوند اما اگر بخواهند نجات پیدا کنند باید بدانند محور واحد ؛ اسلام، قانون اساسی و رهبری است تا همه مسائل رفع  شود.