فرهنگ متعالی؛ زیربنای رشد و توسعه اقتصادی

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به دغدغه های رهبر معظم انقلاب، گفت:…. نام گذاری امسال به نام “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” به ویژه تاکید مقام معظم رهبری بر اهتمام همه مسئولان، مردم و نخبگان به مساله فرهنگ، حاکی از هوشمندی بالای معظم له در شناخت آسیب ها و فرصت های کشور است.

تعاملی که لازمه فرهنگ سازی است

این استاد و محقق حوزوی ادامه داد: در این میان، رسالت دولتمردان به خصوص مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادها و دستگاه های فرهنگی بسیار مهم و کلیدی است، چرا که بخش مهم و قابل توجهی از فرهنگ سازی جامعه، با حوزه عملکردی مسئولان ارتباط نزدیک دارد.

وی اضافه کرد: از سویی و با توجه به این که حوزویان و روحانیت متولیان اصلی فرهنگ دینی جامعه هستند، به هیچ وجه نمی توان از نقش و تاثیر بسزای حوزویان در عرصه فرهنگ غافل بود.

فرهنگ و اقتصاد هر دو مهم است، اما…

حجت الاسلام و المسلمین مختاری همچنین با تاکید بر لزوم شکل گیری و تقویت تعامل و همدلی و همکاری میان حوزویان و متولیان و مسئولان نهادهای فرهنگی، بیان داشت: امسال بحث فرهنگ و اقتصاد هر دو مهم و راهبردی است اما به هر حال آنچه محوری تر و نیازمند توجه بیشتر می باشد، مقوله فرهنگ است.

فرهنگ متعالی؛ زیربنای رشد اقتصادی

وی در عین حال تصریح کرد: متاسفانه یک نگاه غلط در بین برخی مردم و حتی مسئولان وجود دارد که در شرایط فعلی می بایست همه توجهات صرف امور اقتصادی و حل معضلات گرانی و تورم شود، غافل از آن که عقلاً و منطقاً، اقتصادی متعالی و رو به پیشرفت است که پشتیبان آن فرهنگ متعالی به عنوان زیربنای امور باشد.

رییس پژوهشگاه مطالعات تقریبی خاطرنشان کرد: اساساًً یک جامعه موفق، پویا و بالنده که به دنبال تقویت عزت و اعتلای ملی و دینی خود است، باید در پی آن باشد که از فرهنگ دیرینه و اصیل خود که همانا فرهنگ ایرانی و اسلامی است، به درستی و با دغدغه و احساس مسئولیت بالا، صیانت کند.

فرهنگ دینی؛ بسترساز ارتقاء عزت ملی

وی افزود: به عبارت دیگر، حفظ و تقویت فرهنگ و ارایه الگوها و شاخصه های فرهنگی متناسب با آموزه های دینی، عامل و بسترساز ارتقای عزت ملی و موفقیت و سعادتمندی مردم ما در دنیا و آخرت است.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی ادامه داد: نکته مهم دیگری که بارها از سوی رهبر معظم انقلاب، مراجع معظم تقلید، علما و نیز دلسوزان نظام اسلامی مورد تاکید قرار گرفته، اشاره به این حقیقت مسلم است که انقلاب ما از آغاز اساساً یک انقلاب فرهنگی و با هویت دینی و فرهنگی بوده است و امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار نهضت و بت شکن قرن، بیشترین تاکید و توجهش در بیانات و پیام ها، بر پایه ها و ساختارهای فرهنگی مبتنی بوده است.

از برنامه های فرهنگی دشمن غافل نشویم!

این استاد حوزه تصریح کرد: نباید از یاد ببریم که در حال حاضر در یک مقطع حساس تاریخی قرار داریم که استکبار جهانی با تمام توان به جنگ با همه هویت و اعتقادات و فرهنگ اسلامی ما آمده است و می کوشد که به هر طریق ممکن، سیستم فکری و فرهنگی خاص خود را با بهره گیری از ابزارهای مدرن و نوین در جامعه ما حاکم سازد و به اهداف خود در قالب تهاجم و به تعبیر رهبری معظم، شبیخون فرهنگی دست یابد.

خلاء فرهنگی با یارانه و سبد کالا جبران نمی شود!

وی افزود: با توجه به این مساله، چنانچه فرهیختگان، مسئولان و دولتمردان از این امر مهم و خطیر غفلت کنند، کشور دچار مشکلات بسیار حادی می شود و این طور نیست که فکر کنیم همچون مباحث اقتصادی و معیشتی فرضاً با تزریق یارانه و یا دادن سبد کالا به مردم بتوان تا حدی خلأها را جبران کرد؛ زیرا مسایل فرهنگی به دلیلی حساسیت وپیچیدگی هایی که دارد،‌آسیب ها و آفت ها و خطراتش هم عمیق و پیچیده خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین مختاری یادآور شد: توجه به مباحث و مسایل فرهنگی و مقابله با آسیب های آن یک بحث ریشه ای و دامنه دار است و اگر در سایه غفلت و کم توجهی و انفعال ما، تهاجم غرب در سطح و عمق جامعه ما رسوخ و نفوذ کند، همگان به ویژه جوانان و نهاد خانواده، دچار بحران ها و خسارت های فراوانی می شوند.

لوازم مقابله هوشمند در جنگ نرم فرهنگی

وی تصریح کرد: برای مقابله با جنگ نرم فرهنگی دشمن در وهله نخست به شدت نیاز است که حوزه های علمیه و مراجع دینی و تحقیقاتی در زمینه اسلام شناسی و نیز دین پژوهان با در نظر گرفتن اصل نیازسنجی و ارایه راهکارهای کارآمد و پاسخگو، وارد میدان شوند و بدانند که در این باره مسئولیت خطیری بر عهده دارند و لذا باید در راستای اعتلای بنیه فرهنگی آحاد جامعه به خصوص نسل جوان قدم های مثبت و سازنده ای بردارند؛ طبعاً این مهم بدون حمایت و پیشتیبانی و همراهی دولت امکان پذیر نیست.

حمایت دولت الزامی است

این مبلغ بین المللی افزود: به هر صورت، دولت جمهوری اسلامی ایران، دولتی برآمده از اراده جمعی ملت با شعار دین خواهی است که با رویکرد توسعه فرهنگی بر سر کار آمده و باید در این زمینه نقش موثری ایفا کرده و به کمک حوزویان و فرهیختگان دین پژوه بیاید. در این باره نیاز به کمک و تعامل دولت و حاکمیت از یک سو و حوزه های علمیه و دانشگاه ها و اساتید متعهد و مسئولیت پذیر از سوی دیگر، کاملاً احساس می شود؛ این تعامل و حمایت های دوسویه چنانچه هوشمندانه توسعه پیدا کند، قطعاً به تقویت لایه های فرهنگی جامعه در سطوح مختلف می انجامد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی تاکید کرد: بی شک امروزه اگر بخواهیم صرفاً شعاری با مساله فرهنگ برخورد کنیم، به جایی نمی رسیم، کما این که با برپایی چندین همایش و نشست علمی و صدور بیانیه و غیره نیز راه به جایی نخواهیم بُرد، چرا که بدون یک کار محتوایی و عمیق نمی توان نتایج مورد نظر در مقوله فرهنگ را استحصال کرد.

پرهیز از شعارزدگی و سیاسی کاری

حجت الاسلام والمسلمین مختاری خاطرنشان کرد: نگاه و رویکرد به کارهای عمیق فرهنگی باید به صورت یک پروژه عملیاتی درازمدت باشد و صدالبته به دور از شعارزدگی و نگاه های جناحی و سیاسی.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در خاتمه با اشاره به این نکته که بی تردید مقام معظم رهبری طلایه دار دفاع فرهنگی ما در برابر توطئه های دشمنان است، گفت: همه باید با تبعیت از خط و کلام و سیره رهبر معظم انقلاب و در سایه وحدت و انسجام ملی، به تقویت و بالندگی عرصه فرهنگ کشور کمک کنیم و بدانیم که بدون همفکری و همدلی ملی و تعامل دولتمردان با نخبگان و فعالان فرهنگی به خصوص حوزویان، اهداف مورد نظر به نحو مطلوب و شایسته محقق نخواهد شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32 − = 28