شهید سید قطب (آیت جهاد)

شهید سیّد قطب
آیت جهاد
_____________
نویسنده:
علی احمدی
چاپ اول/ ۱۳۸۳ ش/ ۳۰۰۰ نسخه
پالتویی/ ۱۲۰ ص/ شومیز

_______________________________

این کتاب ششمین اثر از مجموعۀ «طلایه داران تقریب» است و به معرفی شهید قطب از اسلامگرایان مصر اختصاص دارد. محمد قطب در ۱۹۰۶ م – ۱۲۸۵ ش، در روستای موشه از توابع استان أسیوط مصر به دنیا آمد. در ده سالگی حافظ کل قرآن شد. وی در ۱۹۲۰ م. برای ادامۀ تحصیل به قاهره رفت و پس از تحصیل در دانشگاه دارالعلوم، با مدرك لیسانس در رشتۀ ادبیات عرب فارغ التحصیل شد.
سید قطب به مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی نظیر استعمار، حکومت مصر، فقر، فساد و … توجه بسیاری داشت و در این زمینه مقالاتی نوشت که حکومت مصر آنها را برنتافت و وی را در مأموریتی به آمریکا فرستاد تا شاید تفکراتش تغییر کند؛ اما چنین نشد و دو سال اقامتش در نیویورك بر آگاهی ها و اطلاعات سیاسی اش افزود.
وی در سال ۱۹۵۰ به مصر بازگشت و به عنوان معاون وزیر تعلیم و معارف مشغول کار شد؛ اما دو سال بعد به منظور مبارزه با دولت، از کار خود استعفا نمود.
سید قطب نزدیک به ۲۵ سال فعالیت مطبوعاتی کرد که آثار او نزدیک به۴۵۵ مقاله و شعر در مجلات و روزنامه های مختلف ازجمله الفکر الجدید، اخوان المسلمین، اللواء الجدید، المجاهد، الاهرام و جز آن به چاپ رسید که اغلب آنها مقالات تندی علیه حکومت و استعمار به شمار می آمدند.
سید قطب در میان سالهای ۱۹۵۲ – ۱۹۶۴ م طراح و مغز متفکر جنبش اخوان المسلمین بود. غرب ستیزی، مبارزۀ سیاسی و اقتصادی با دشمن، مقایسۀ جامعۀ جاهلی(غیرمسلمانان) با جـامعۀ اسلامی، طرح اندیشۀ اسلام آمریکایی و مبارزه با صهیونیسم از جمله دیدگاه ها و اندیشه های وی در اخوان المسلمین بود که برایشان تلاش بسیاری کرد. وی ملی گرایی را بزرگ ترین مانع پیش روی وحدت اسلامی می دانست و اعتقاد داشت اندیشۀ تنگ و تاریک ملی گرایی، اندیشۀ ویرانگری است که نیروهای «میهن بزرگ اسلامی» را پراکنده ساخته و آنها را به دولت های ناتوان و بی ارزش تبدیل نموده که به امپریالیسم اجازه و امکان می دهد روزانه یک کشور اسلامی را نابود سازد. وی همچون سید جمال معتقد بود هر جا مسلمانی هست، آنجا قلمرو اسلام است و اگر کشوری اجنبی به کشوری اسلامی حمله کند، به اسلام حمله کرده است. وی در جریان ملی شدن صنعت نفت ایران، در نامه ای به آیت الله کاشانی ضمن حمایت از ایشان، آن را نهضتی اسلامی برشمرد.
مبارزات سیاسی سید قطب سرانجام باعث شد وی در دادگاهی نظامی محاکمه و به اعدام محکوم شود و این حکم در هشتم آگوست ۱۹۶۶ م اجرا و سید قطب به شهادت رسید. وی صاحب آثار متعددی در ادبیات، تفسیر قرآن، سیاست و جز آن است که معرکة الاسلام و الرأسمالیة، السلام العالمی والاسلام، العرالة الاجتماعیة فی الاسلام، تفسیر فی ظلال القرآن، التصویر الفنی فی القرآن، الدراسات الاسلامیة از آن جمله اند.