شانزدهمین کرسی از کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی برگزار شد

شانزدهمین کرسی از کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی با حضور و ارائه دکتر بردی‌نشین (دامت‌توفیقاته) با موضوع «سیره تقریبی سردار حاج قاسم سلیمانی» در سیزدهم شهریورماه ۱۴۰۰ با حضور ریاست محترم و پژوهشگران ارجمند پژوهشگاه و محققین ارجمند و فعالان عرصه تقریب، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید.

دکتر بردی‌نشین در مقدمه فرمایشات خود گفتند که سردار شهید سلیمانی در عمل جامع اضداد بود و در اندیشه دارای تفکری راهبردی و جامع بود، البته خود ایشان هم معتقد بود نظریه‌پردازی و ریل‌گذاری کلان امور بر عهده امام جامعه است، لذا آنچه بنده بیان خواهم کرد بیشتر ناظر به تفکر و عملکرد و تصمیمات ایشان است.

سخنران محترم در مورد تقریب و اتحاد و وحدت از نگاه شهید جبهه مقاومت، فرمودند که تفکر جامع و راهبردی ایشان شامل سه ضلع شاخص‌ها، پیشران‌ها و ساختار و سازمان فعلیت دهنده به آنها بود.

دکتر بردی‌نشین گفتند که شاخص‌ها و اصول موردنظر سردار دل‌ها سه چیز بود: ۱- اهتمام به اسلام خارج از بحث مذهب؛ ۲- اهتمام به امور مسلمین و سرزمین‌های اسلامی خصوصاً عراق و سوریه و فلسطین، و می‌گفت که حاضر است برای آزادی سرزمین‌های اسلامی جان خود را هزاران بار فدا کنم؛ ۳- و سومی اهتمام به ضدیت با نظام سلطه و حمایت از سلطه ستیزان، و اگر کسی سلطه‌ستیز نبود، ایشان با وی همکاری نمی‌کرد.

به بیان دکتر بردی‌نشین، آرمان‌ها و اهداف انقلاب به‌عنوان چشم‌انداز و نقشه راه؛ رهبری بصیر، حکیم، شجاع و متقی و نیروهای انقلابی را به‌عنوان پیشران‌های تقریب و وحدت در سیره عملی سردار سپهبد شهید سلیمانی بر شمردند که باید شکل داده شوند، قدرت بگیرند و ساختار و سازمان داشته باشند.

ایشان سازمان و ساختار فعلیت‌دهنده تقریب را دارای رأس و بدنه و قاعده شمرده و رأس مجموعه را رهبری معرفی کردند و گفتند شهید سلیمانی گروه‌ها و تشکل‌هایی را قبول داشت و احترام می‌کرد و مورد حمایت ایشان قرار می‌گرفتند که رهبری معظم جهان اسلام را پذیرفته باشند.

ایشان بدنه هرم را شامل توزیع‌کنندگان یعنی نخبگان علمی حوزوی و دانشگاهی نخبگان و فعالان سیاسی و مهم‌تر از این اینها سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی شکل‌گرفته بر شمردند مثل بسیج در ایران، حشدالشعبی در عراق، انصارالله در یمن و نیروهای دفاع ملی در سوریه و طبعاً کل مسلمانان و جهان اسلام قاعده هرم می‌شود که در سیره تقریبی و وحدت‌بخشی از دیدگاه شهید سلیمانی جایگاه خاصی دارند.

دکتر بردی‌نشین در ادامه گفت که شهید سلیمانی اصل اختلاف بین مسلمین را پذیرفته بود و اختلاف‌های موجود را به‌مثابه اختلاف لباس افراد می‌دانست که طبیعی است و نباید موجب جبهه‌گیری و اختلاف شود، اما اگر مجموعه‌ای از مسلمانان وارد ضدیت با اسلام می‌شد و یا به جبهه باطل ملحق می‌شد و می‌گفت من مستظهر به امریکا یا جامعه جهانی هستم، از تیررس ایشان خارج نبود و مورد غضب و تخاصم ایشان قرار می‌گرفت.

همکار قدیمی سردار سلیمانی در ادامه برخی از مؤلفه‌های رویکرد تقریب از نگاه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را برشمرد که عبارت‌اند از:

 • نگاه جامع و نظام‌مند و نظام‌گرا در فکر و عمل
 • نگرش فرامذهبی و رویکرد امت‌گرا
 • به‌کارگیری همه ظرفیت‌های جهان اسلام (استفاده از ظرفیت موجود و بالفعل کردن ظرفیت‌های بالقوه)
 • تمرکز بر اصول و پرهیز از فروع و حاشیه‌ها
 • تمرکز بر فرصت‌ها به‌جای تهدیدها و چالش‌ها و تبدیل تهدید به فرصت در موارد تهدید
 • تمرکز بر هم‌افزایی و تکیه بر نیروها و منابع داخلی نیروهای مقاومت
 • دادن فرصت نقش‌آفرینی به مردم
 • توسعه گفتمان وحدت به علما و نخبگان و احزاب
 • شکل‌دهی به نیروهای پایدار در بستر اجتماعی با پیوندها و سازه‌های هویتی و با شیوه‌های بومی و نامتقارن
 • حساسیت در رعایت حقوق و اموال خصوصی و عمومی و امین اموال بیت‌المال و دیگران بودن
 • رویکرد ایجابی و تأسیسی و اجتناب از رویکرد سلبی و تخریبی مگر بعد از احساس خطر جدی؛ لذا هرجایی می‌رفتیم می‌فرمود اینها را در یابید، کمک کنید، نیازهایشان را برطرف کنید، محبت کنید، سازمان‌دهی کنید و مواظب باشید آسیبی نبینند.
 • جبهه‌بندی حق و باطل، البته برخی طرف‌داران حق را دارای ناخالصی می‌دانست، لذا چتر وسیعی برای حمایت داشتند.
 • باور به بستر اجتماعی و نیروهای پایدار جهان اسلام برای تشکیل امت واحده
 • اکرام و احترام حداکثری نسبت به عناصر اصلی تولید وحدت و قدرت در کشورهای مختلف
 • اجابت دعوت و خواسته مسلمانان در اسرع زمان ممکن (مثل استمداد بارزانی در جنگ با داعش)
 • سخت‌گیری نسبت به تفرقه‌افکنان و آسیب‌زنندگان به وحدت مثل بارزانی در اعلام استقلال به کمک امریکا
 • خنثی‌سازی نقشه‌ها و طراحی‌های منطقه‌ای و ایجاد فتنه و جنگ بین شیعه و سنی.

ارائه‌کننده محترم در پایان به تحلیل و تشریح تحولات افغانستان و پیامدهای آن بر منطقه و جمهوری اسلامی ایران پرداختند که این بخش از فرمایشات ایشان هم موردتوجه پژوهشگران و محققین ارجمند قرار گرفت و پرسش‌وپاسخ در مورد مباحث ارائه‌شده چندین ساعت طول کشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست