سه راه حل آیت‌الله مکارم شیرازی برای مبارزه با تروریسم

 

 

 

 

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار مقامات مجارستانی، سه راه حل برای مبارزه با تروریسم ارائه کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، آیت‌الله مکارم شیرازی پیش از ظهر دوشنبه (۱۴ فروردین) در دیدار معاون نخست وزیر مجارستان، معاون رئیس مجلس این کشور و سفیر مجارستان در ایران اظهار کرد: دنیای امروز بر اثر روابط موجود به صورت یک خانه درآمده است و اگر ساکنان این خانه با صمیمیت و دوستی با هم متحد شوند، این خانه آباد خواهد شد؛ اما با ایجاد اختلاف، به ویرانی خواهیم رسید.

 

این مرجع تقلید تأکید کرد: در مسیر مبارزه با تروریسم، سه راه حل «سوزاندن ریشه‌های فکری تروریسم»، «مذاکرات سیاسی» و «برخورد با آنان» وجود دارد که باید انجام شود؛ چراکه اگر این سه مرحله، دست به دست دهد، مشکل تروریست مسلماً حل خواهد شد.

 

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: ما دو کنگره خطر تکفیری و تروریست‌ها را در سال‌های گذشته در قم برگزار کرده‌ایم که ۸۰ شخصیت از کشورهای گوناگون به ایران دعوت شدند و کنگره‌ای عظیم برپا شد. در این کنگره اجماع همه شرکت کنندگان بر آن بود که تروریست جایی در اسلام ندارد.

 

این مفسر قرآن کریم اظهار کرد: کنگره‌هایی که با موضوع مبارزه فکری با تروریسم داشته‌ایم، در دنیا سابقه نداشته و کتاب‌های زیادی از مقالات ارسالی جمع آوری شده که موجود است.

 

وی خاطرنشان کرد: بنده از اظهار نظر آمریکایی‌ها متأسفم که خود را در مقابل تروریسم معرفی می‌کنند؛ اما در رادیوی خود داعش را دولت اسلامی می‌خوانند.

 

این استاد برجسته حوزه اظهار کرد: داعش، نه دولت است نه اسلامی و تمام علمای اسلام متفق القول‌اند که این گروه‌ها از اسلام بیگانه هستند.

 

وی بیان کرد: متاسفانه گاهی مسائل سیاسی سبب می‌شود این گروه را به اسلام مرتبط کنند؛ در حالی که اسلام دین رحمت، محبت و هم‌زیستی با تمام ادیان است؛ بنابراین نباید از حل مسئله تروریسم مأیوس بود و اگر برخی از دولت‌ها با آنان همکاری نمی‌کردند، ریشه‌کن شده بودند.

 

وی خاطرنشان کرد: خطر تروریست و داعش برای کل عالم است، نه جهان اسلام؛ و همه باید دست به دست هم داده و صادقانه وارد شوند تا این خطر ریشه کن شود.

 

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: متأسفانه مسائل سیاسی سبب شده است که اسلام ستیزی در رسانه‌های خارجی شدت گیرد و بگویند که ایران طرفدار تروریسم است؛ در حالی که کشور ما در خط اول مبارزه با این گروه است.

 

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با ترویست، مسئله‌ای انسانی و واقعی است و همه در برابر آن مسئولند و باید کاری کنیم که نسل آینده ما این گرفتاری‌ها را نداشته باشند.

 

وی در پایان تصریح کرد: ما امیدواریم حامل این پیام از ایران به اروپا باشید که آنچه که امروز در ایران مشاهده می‌کنید با آنچه در رسانه‌ها از این کشور بیان می‌شود، متفاوت است و اگر این مسئله به درستی ابلاغ شود، بهتر می‌توان کار کرد.