ریاست پژوهشگاه

حجت الاسلام والمسلمین اکبر راشدی نیا رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی

حجت السلام  اکبر راشدی نیا تحصیلات حوزوی خود را در تبریز شروع نموده و در سال ۷۲ وارد حوزه علمیه قم شد .
در این میان بخشی از دروس سطح فقه و اصول و همچنین کتب حکمت و عرفان را در تبریز از محضر حضرت آیت الله سید ابوالحسن مولانا و آیت الله میرزا محسن کوچه باغی تلمذ نموده و در قم از خدمت آقایان پایانی و اشتهاردی استفاده نمود . از سال ۱۳۷۵در درس خارج حضرات آیات وحید خراسانی ، شیخ جواد تبریزی ، شبیری زنجانی و بهجت شرکت کرده و علاوه بر دروس فقه و اصول در درس های معارف و تفسیرو حکمت حضرات آیات جوادی آملی ، حسن زاده آملی و انصاری شیرازی شرکت کرد. تابه به حال برخی از کتب اصول، حکمت و عرفان همچون اصول فقه مظفر، بدایة الحمة، المظاهر الالهیة ، تمهید القواعد، شرح فصوص الحکم را تدریس نموده است .
ایشان از سال ۱۳۷۸ بعنوان محقق در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مشغول به کار شده و روی آثار آخوند ملا صدرا همچون مفاتیح الغیب ، شرح الهدایة الاثیریة ، رسائل اجوبة المسائل ، المظاهر الالهیة ، رسالة اتحاد االعاقل و المعقول ، زاد المسافر و … کارنمودم که قرار است بصورت لوح فشرده مجموعه آثار صدر المتالهین منتشر شود.
همچنین از سال ۱۳۸۳ بعنوان همکار علمی در مرکز دائرة المعارف علوم عقلی بر روی آثار عرفانی و حکمت فعالیت می کند.
ایشان تا سال  ۱۳۹۸  معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)  بوده و سپس توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب،  به عنوان رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی منصوب گردید.