ریاست پژوهشگاه مطالعات نقریبی
حجت الاسلام والمسلمین راشدی نیا

حجت السلام  اکبر راشدی نیا تحصیلات حوزوی خود را در تبریز شروع نموده و در سال ۷۲ وارد حوزه علمیه قم شد .
در این میان بخشی از دروس سطح فقه و اصول و همچنین کتب حکمت و عرفان را در تبریز از محضر حضرت آیت الله سید ابوالحسن مولانا و آیت الله میرزا محسن کوچه باغی تلمذ نموده و در قم از خدمت آقایان پایانی و اشتهاردی استفاده نمود . از سال ۱۳۷۵در درس خارج حضرات آیات وحید خراسانی ، شیخ جواد تبریزی ، شبیری زنجانی و بهجت شرکت کرده و علاوه بر دروس فقه و اصول در درس های معارف و تفسیرو حکمت حضرات آیات جوادی آملی ، حسن زاده آملی و انصاری شیرازی شرکت کرد. تابه به حال برخی از کتب اصول، حکمت و عرفان همچون اصول فقه مظفر، بدایة الحمة، المظاهر الالهیة ، تمهید القواعد، شرح فصوص الحکم را تدریس نموده است .
ایشان از سال ۱۳۷۸ بعنوان محقق در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مشغول به کار شده و روی آثار آخوند ملا صدرا همچون مفاتیح الغیب ، شرح الهدایة الاثیریة ، رسائل اجوبة المسائل ، المظاهر الالهیة ، رسالة اتحاد االعاقل و المعقول ، زاد المسافر و … کارنمودم که قرار است بصورت لوح فشرده مجموعه آثار صدر المتالهین منتشر شود.
همچنین از سال ۱۳۸۳ بعنوان همکار علمی در مرکز دائرة المعارف علوم عقلی بر روی آثار عرفانی و حکمت فعالیت می کند.
ایشان تا سال  ۱۳۹۸  معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)  بوده و سپس توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب،  به عنوان رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی منصوب گردید.

رئسای پیشین

ریاست سابق پژوهشگاه مطالعات تقریبی
حجت الاسلام والمسلمین رحیم ابوالحسینی

 

حجت الاسلام والمسلمین ابوالحسینی در سال ۱۳۴۴ در بابل متولد و در سال ۱۳۶۳ شمسی وارد حوزه علمیه فیضیه مازندران(بابل) گردید و پس از پایان تحصیلات مقدماتی و سطح عالی، در سال ۶۹ وارد حوزه علمیه قم شد و بدین ترتیب نخستین سفر علمی خود را رقم زد. وی در این سالها به مدت ۵سال در محضر درس خارج فقه و اصول آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) حضور یافت و درس معظم له را تقریر کرده است.

سپس در سالهای ۷۵ تا ۸۰ برای تدریس و همچنین برای مدیریت مدرسه علمیه فیضیه مازندران، به بابل دعوت شد و با حکم رسمی از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم به شهرستان بابل اعزام و در همین ایام کتاب «شرح میراث لمعه» را نیز نوشت که در سال ۱۳۷۷ در تهران به چاپ رسید.

استاد ابوالحسینی در سال ۱۳۸۰ برای دومین بار دست تقدیر وی را به قم کشاند و در آنجا بنا به تقاضای برخی از طلاب قم، درس رسائل و مکاسب را در یکی از حجره‌های فیضیه قم تدریس می نمود. در سال ۸۱ ضمن تدریس درس‌های سال گذشته، خود در درس خارج آیات عظام وحید خراسانی و مکارم شیرازی شرکت می­کرد. در سال ۸۲ بنا به سفارش شورای سیاست گذاری ائمه جمعه مشغول نوشتن کتاب «فرهنگ اصطلاحات جمعه» شد که در سال ۱۳۸۴ توسط همان شورا در تهران به چاپ رسید. وی در اواسط سال ۸۲ وارد موسسه پژوهشی «شیعه شناسی» شد و در آنجا به سفارش این موسسه کتاب «عالمان شیعه» را در دو مجلد به رشته تحریر در آورد که این کتاب در هشتمین همایش کتاب سال حوزه در سال ۱۳۸۴ شایسته تقدیر شناخته شد. وی که شوق فراوانی به مطالعه و پژوهش از خود نشان می­داد، در همین سال‌ها مقالات متعددی (بیش از ۲۰ مقاله) نوشت که در مجله­ های «رواق اندیشه» ، «اندیشه تقریب» و «شیعه­ شناسی» به چاپ رسیده­ اند. برخی از این مقالات(سه مقاله) به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده و در مجله انگلیسی زبان «تقریب» به چاپ رسیده­ اند.

توقف او در حوزه علمیه قم، این بار نیز چندان به درازا نکشید که در سال ۸۵ بار دیگر بنا به دعوت استاد بزرگوارش مرحوم آیت الله فاضل استرآبادی، به مدرسه علمیه فیضیه بابل بازگشت و ضمن تدریس سطوح عالی، مدیریت مدرسه را نیز بر عهده داشته است.

وی پس از پنج سال خدمت در آن مدرسه، بار دیگر برای سومین بار در شهريور ۱۳۹۰ به قم بازگشت، و هنگام برگشت، با توجه به شناختی که مسئولان آموزش حوزه علمیه قم از سوابق مدیریتی و علمی وی داشتند، ضمن تجویز تدریس در سطوح عالی، از ایشان برای «مدیریت رشته­ های تخصصی» دعوت بعمل آوردند و وی از سال ۹۰ تا ۹۳ عهده دار نظارت بر ۲۲ مرکز و مؤسسه، و ۴۲ رشته تخصصی بوده است. با اینکه کار مدیریتی وی در این سالها سنگین بوده است، اما هیچگاه دست از تدریس و پژوهش برنداشته و در این مدت کتاب دیگری با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع)» به سفارش پژوهشگاه امام صادق(ع) به رشته تحریر درآورد.

پس از آن از شهریور ۹۳ تا کنون در جامعة المصطفی العالمیة(ص) مشغول تدریس در دوره ­های کارشناسی ارشد، سطح چهار و دکتری گردید. وی هم اکنون علاوه بر مسئولیت این پژوهشگاه، استاد عضو جامعة المصطفی(ص) و دبیر شورای علمی دانشنامه قرآن در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می­باشد.

از رئسای سابق پژوهشگاه مطالعات تقریبی
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود نبویان

سید محمود نبویان (متولد ۸ فروردین ۱۳۴۴ در بابل) نماینده منتخب دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، عضو جبههٔ پایداری و دانشیار گروه فلسفهٔ مؤسسهٔ امام خمینی است. او نمایندهٔ تهران در دورهٔ نهم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس بوده‌است. او از شاگردان محمدتقی مصباح یزدی، احمد مجتهدی تهرانی، میرزا جواد تبریزی، حسین وحید خراسانی و محمد فاضل لنکرانی بوده‌است. او داماد آیت الله فاضل استرآبادی مدیر حوزه علمیه فیضیه مازندران می باشد.

از رئسای سابق پژوهشگاه مطالعات تقریبی
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری

محمدحسین مختاری (المشیری/ مازندرانی) فرزند حیدر علی، سال ۱۳۴۴ شمسی، در المشیر شهرستان قائم‌شهر، در یک خانواده‌ی متدیّن، کشاورز و زحمتکش به دنیا آمد. سال ۱۳۵۶ در سن دوازده‌سالگی دروس حوزوی را در حوزه علمیه امام صادق (ع) کوتنا (قائم شهر) آغاز کرد و دوره مقدماتی را نیز در همین حوزه گذراند. سال ۱۳۵۹ برای ادامه تحصیل، وارد حوزه علمیه قم شد که همزمان با تحصیل، به تدریس علوم حوزوی نیز اشتغال داشت.

 

دروس سطح لمعه (ج ۱ و ۲)، رسائل، مکاسب و کفایةالاصول را در محضر استادان بزرگواری همچون آقایان اشتهاردی، وجدانی، اعتمادی، بنی فضل و ستوده، گذرانده، از گنجینه حکمت و معرفت آنان بهره‌های فراوانی برد.

 

در دروس خارج فقه و اصول، سال‌های متمادی، از محضر آیات عظام، فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، جوادی آملی و احمدی فقیه یزدی، تلمّذ و کسب فیض کرد.

 

زمانی که در حوزه علمیه قم به تحصیل علوم حوزوی اشتغال داشت، به صورت متفرقه، تحصیلات علوم جدید را نیز ادامه داده، دوره متوسطه را به پایان رساند و در سال ۱۳۶۵ مدرک دیپلم را از آموزش و پرورش قم اخذ نمود. سپس برای تداوم تحصیلات دانشگاهی در کنکور سراسری شرکت کرد و در دانشگاه علامه طباطبایی تهران در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی پذیرفته شد و این مقطع و همچنین مقطع کارشناسی ارشد را نیز با موفقیت سپری کردند.

 

شایان توجّه است که در مدت تحصیل در دانشگاه، هیچ گاه ارتباط ایشان با دروس حوزوی و منبع فیض حکمت و معرفت حوزه، دچار انقطاع نشد؛ بلکه در همان ایام به تدریس فقه (لمعه و مکاسب) مشغول بود.

 

در سال ۱۳۸۲ جهت ادامه تحصیلات دانشگاهی در دوره دکتری، به کشور انگلستان اعزام شد و در کنار فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی، سال ۱۳۸۶ با عنایت حق، موفّق به اخذ درجه دکتری در رشته فلسفه غرب (شاخه هرمنوتیک) از دانشگاه دوره‌ام انگلستان شد. از آن پس، به فضل الهی به میهن عزیز، ایران اسلامی بازگشت و تا کنون، افزون بر امور تحقیقی و پژوهشی، تدریس در حوزه علمیه قم و دانشگاه‌ها را دنبال می‌کند و با مراکز مختلف در قلمرو حکمت، کلام و علوم دینی همکاری دارد.

ریاست سابق پژوهشگاه مطالعات تقریبی
حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی

احمد مبلغی (زاده ۱۳۳۸ در بروجرد) استاد درس خارج و یکی از چهره‌های بین‌المللی حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان رهبری است. وی از بدو تأسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با حکم علی لاریجانی، ریاست آن را بر عهده داشت تا اینکه در ۲۶ آذر ۱۳۹۹ محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی مهدی رجایی‌نیا را به جای او در این سمت گماشت.

وی همچنین مؤسس و رئیس مرکز پژوهش‌های دینی تطبیقی التجدید در لبنان است.

از رئسای سابق پژوهشگاه مطالعات تقریبی
حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی نجف

محمد مهدى نجف در سال ۱۳۲۳ هجرى شمسى مطابق با ۱۹۴۵ میلادى در خانواده علم و فقاهت در شهر «نجف اشرف» چشم به جهان گشود. پدرش حجةالاسلام و المسلمین آقای «حاج شیخ محمد حسن طه نجف» بود که ایشان نیز متولد نجف می باشند. وی تحصیلات ابتدایى، راهنمایى، دبیرستان و دانشگاهی را در نجف اشرف به پایان رساند و مدرک دکتری از دانشگاه (جامعة الحضارة الاسلامیة الدولیة) بیروت حاصل شد و همچنین در سال ۱۹۵۸ میلادى در سن ۱۳ سالگی به حوزه علمیه نجف اشرف ملحق و  تا مرحله درس خارج فقه و اصول در محضر اساتید بزرگ مثل: «آیت الله العظمى سید محسن حکیم»، «حضرت آیت الله العظمى خویى»، «حضرت آیت الله حاج سید محمد تقى حکیم» ، «حضرت آیت الله شهید حاج سید محمد باقر حکیم»، «حضرت آیت الله حاج شیخ محمد تقی ایروانی»، «حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد جواد فضل الله»، «حضرت حجةالاسلام و المسلمین حاج شیخ جواد شمشاد» و «حضرت حجةالاسلام و المسلمین حاج شیخ عبدالهادى حموزی» (قدس الله اسرارهم) استفاده نمودند.
وى در سال ۱۹۶۷ مدیر کل شعبه هاى کتابخانه عمومى حضرت آیت الله العظمى سید محسن حکیم را به عهده داشت که تعداد این شعبه ها هفتاد و پنج شعبه در کلیه عراق بوده است و در سال ۱۹۷۰ دبیر کل کتابخانه و شعبه هاى آن را به عهده داشتند. درسال ۱۹۸۰ برابر با ۱۳۶۰ هجرى شمسى پس از زندانى شدن توسط حکومت بعث عراق به ایران گریخت و در شهر مقدس قم فعالیتهاى علمى و فرهنگى خویش را ادامه داد. اولین کار علمى وى به عنوان (فهرس مخطوطات مکتبة الامام الحکیم) در سال ۱۹۶۸ میلادى به چاپ رسید و تاکنون حدود ۴۵ اثر در علوم اسلامى تفسیر مقارن، حدیث مقارن‌، تاریخ، رجال، فقه، فقه مقارن، اصول فقه، نجوم و غیره تألیف یا تحقیق رسید، که بعضى از این آثار به چاپ نرسیده است.
وى عضو مؤسس مؤسسه آل البیت (علیهم السلام) در شهر قم و همچنین چهار سال مسئولیت انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به عهده داشت و هفت سال به عنوان معاون فرهنگى مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى و مدیر مرکز تحقیقات مجمع بوده است و در تعداد زیادی از کنفرانسهاى کشورهاى مختلف جهان شرکت داشت، وى در وقت حاضر، ریاست مرکز مطالعات و پژوهشهاى فلکى نجومى قم و مشاور دبیر کل مجمع جهانی و عضو هیأت علمی مجمع و عضو شورای کتاب مجمع و مدیر مرکز اطلاع رسانى مجمع جهانى تقریب به عهده دارند.