راه اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی در عراق

 

 

 

 

آیت الله اراکی تأکید کرد: علیرغم مشکلاتی که امروز در جهان اسلام وجود دارد، اکنون امت اسلامی بیش از هر زمان دیگری آماده پذیرش تقریب است.

 

به گزارش خبرنگار تقریب، هیئتی از عراق متشکل از نمایندگانی از وزارت تحصیلات عالیه عراق، دیوان وقف اهل سنت عراق، دیوان وقف شیعه عراق، دانشگاه اهل بیت(ع)،مشاور وزیر تحصیلات عالیه عراق و گروهی از علمای اهل تسنن و تشیع عراق برای بررسی چگونگی راه اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده بودند شامگاه دوشنبه با آیت الله “محسن اراکی” دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قم دیدار کردند.

 

در این دیدار هیئت عراقی پیرامون چگونگی عملیاتی کردن تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در عراق با آیت الله اراکی به مشورت پرداختند و اعضای هیئت عراقی ضمن تشکر از همراهی ها و انتقال تجارب جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، طراحی خودشان را پیرامون راه اندازی این دانشگاه که مبنی بر تشکیل یک هیئت امنا متشکل از ۵ تن از علمای شیعه و ۵ تن از علمای اهل سنت و همچنین افرادی از ادیان دیگر عراق نظیر مسیحیت و ایزدی ها ارائه کردند.

 

آیت الله اراکی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش های انجام شده بر ضرورت تسریع و تدوین نقشه راه و برنامه های عملیاتی این دانشگاه تأکید کردند.

 

وی با بیان اینکه گسترش اندیشه تقریب بسیار ضروری است، اظهار داشت: امیدواریم به زودی طرح های تقریبی به ویژه راه اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی که همگان بر ضرورت تأسیس آن تأکید دارند، در عراق آغاز و عملیاتی شود.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: علیرغم مشکلاتی که در جهان اسلام وجود دارد از قبیل تندروی، افراط، جنگ و تکفیر من معتقدم که الان امت اسلامی بیش از هر زمان دیگری آماده پذیرش تقریب است.

 

آیت الله اراکی با تأکید بر اینکه امروز گسترش وحدت و تقریب در جهان اسلام از هر چیز ضروری تر است، اظهار داشت: الان مشکل تکفیر و داعش فقط مشکل عراق و سوریه نیست بلکه مشکل کل جهان اسلام است.

 

هیئت عراقی که اخیرا به ایران سفر کرده است طی این دو روز گذشته در دانشگاه مذاهب اسلامی و مجمع جهانی تقریب گفتگوهای کاربردی و راهبردی بسیار خوبی انجام دادند. در دانشگاه مذاهب اسلامی نحوه کارکرد این دانشگاه برای هیئت عراقی تشریح شد؛ که دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی در این دانشگاه تحصیل می کنند و فقه هریک از مذاهب توسط اساتید همان مذهب به دانشجویان ارائه می شود و هدف این دانشگاه این است که نسل جوان امت اسلامی پیرو هر مذهبی که هستند فقه شان را بدون اعوجاج بشناسند تا از گزند انحرافات فکری و اعتقادی که متأسفانه جریان های سلفی و وهابی در قالب این مذاهب سعی می کنند جا بیاندازند را بتوانند تفکیک کنند.

 

اگر دانشگاه مذاهب اسلامی در عراق راه اندازی شود دومین دانشگاه زنجیره ای تحت عنوان “دانشگاه مذاهب اسلامی” خواهد بود که با هدف مشترک در جهان اسلام به وجود می آید و کشورهای دیگر هم می توانند از این الگو تأسی بجویند و تبعیت کنند