دیدار هیاتی متشکل از اساتید دانشگاه های ترکیه با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

هیاتی متشکل از اساتید و اعضاء هیات علمی دانشگاه های ترکیه با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان به نقد مدرنیته و نقش آن در از هم گسیختگی جوامع بشری و تقابل آن با وحدت جامعه اسلامی پرداخت .

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مدرنیته فقط عنوان تجدد را یدک می کشد و در واقع نوآوری در جهان بینی و فرهنگ نداشته است . بسیاری از مسایلی را که مدرنیته به عنوان نگاه جدید بیان می کند دارای پیشینه قدیم است . موضوعاتی مانند اعتبار حس و تجربه به عنوان معیار شناخت و معرفت، اومانیسم و خود مختار بودن انسان در تدبیر امور خویش و هم جنس بازی به شهادت قرآن کریم همه دارای سابقه تاریخی قدیم است.

وی افزود: عمر یک اندیشه ربطی به مدرن بودن آن ندارد؛ بلکه در اصطلاح طرفداران مدرنیته، ملاک مدرن بودن یک اندیشه سکولار بودن آن است . سکولاریسم به معنای جدایی دین از سیاست نیست؛ بلکه به معنای دنیاگرایی است . در رویکرد دینی همه پدیده ها از یک سو به خدا و از سوی دیگر به معاد وصل می شود، اما رویکرد سکولاریسم می گوید این پدیده ها هیچ ارتباطی به خدا و معاد ندارد .

رییس پژوهشگاه مطالعات تقریبی مشکل اساسی جوامع اسلامی را رویکرد غیر دینی سیاست مدارن دانست و افزود: امروزه یکی از مشکلات امت اسلامی این است که سیاست مداران و اقتصاددانان در امت اسلامی به جای تئوری های دینی روی به تئوری های سکولار و مدرن آورده اند .

وی گفت: از ویژگی های اساسی مدرنیسم لیبرالیسم است و لیبرالیسم قائل به شکاکیت و منکر معرفت یقینی است . لازمه این سخن پلورالیزم دینی یا تکثرگرایی است . طبق این مبنا هیچ معروف و منکری نداریم چون هیچ مبنای قطعی برای تشخیص وجود نخواهد داشت.

دکتر نبویان افزود: یکی دیگر از مبانی مدرنیته  فردگرایی است ؛ یعنی تعامل افراد در جامعه  بر مبنای منفعت مادی فرد صورت می پذیرد ، در نتیجه حس ناسیونالیستی تقویت می شود . با این وجود وحدت افراد بر مبنای دینی دیگر جایگاهی نخواهد داشت و بالتبع وحدت امت اسلامی هم محقق نخواهد شد. با این بیان اهمیت بحث مدرنیته و ارتباط آن با وحدت محرز می شود .

وی در پایان با اشاره به جایگاه اساتید دانشگاه افزود: شما به عنوان اساتیدی که در جامعه اسلامی تدریس می کنید باید بدانید که اندیشه مدرنیه در تضاد با اندیشه اسلامی است و باید جامعه را نیز متوجه این موضوع کنید و در گام بعدی به تولید علوم اسلامی بپردازید.  

در پایان حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان به سوالات اساتید دانشگاه های ترکیه پاسخ گفت.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 − = 50