دیدار هیئتی از علمای زیدیه و اهل سنت یمن با آیت الله اراکی

 

 

 

هیئتی از علمای زیدیه و اهل سنت یمن عصر روز دوشنبه با دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پژوهشگاه مطالعات تقریبی  دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

به گزارش خبرنگار تقریب، آیت الله “محسن اراکی” دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب در این دیدار با اشاره به آیه شریفه «إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُواْ دِينَهُمْ وَكَانُواْ شِيَعًا لَّسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ» اظهار داشت: بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می کند خطر تفرقه و پراکندگی است و اگر امت اسلامی متفرق و دسته دسته شوند دیگر در گروه محمد(ص) نیستند.
 
وی با بیان اینکه وحدت هویت امت اسلامی است، گفت: هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز احیای هویت امت اسلامی است.
 
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب افزود: جمهوری اسلامی ایران به تقریب به عنوان یک استراتژی سیاسی نگاه نمی‌کند،بلکه ایجاد وحدت و تقریب یک هدف دینی و شرعی است.
 
آیت الله اراکی تأکید کرد: وحدت و تقریب نه تنها یک واجب شرعی است بلکه از اهم فرائض شرعی است.
 
وی در ادامه با اشاره به مسئله هارون و موسی در قرآن کریم «قالَ یا هارُونُ ما مَنَعَکَ إِذْ رَأَیْتَهُمْ ضَلُّوا، أَلَّا تَتَّبِعَنِ أَفَعَصَیْتَ أَمْرِی * قالَ یَابْنَ أُمَّ لا تَأْخُذْ بِلِحْیَتِی وَلا بِرَأْسی إِنِّی خَشیتُ أَن تَقُولَ فَرَّقْتَ بَیْنَ بَنی إِسْرائِیلَ وَلَمْ تَرْقُبْ قَوْلی» ( هنگامی که موسی از طوربازگشت ، به هارون ) گفت: ای هارون ! هنگامی که دیدی آنان گمراه شدند(گوساله پرست شدند) ، چه چیز تو را مانع شد، از اینکه مرا ( در برخورد با گمراهان ) پیروی کنی ؟ آیا از فرمان من سرپیچی کردی ؟  هارون گفت : ای فرزند مادرم ! ، من ترسیدم که بگویی میان بنی‌اسرائیل تفرقه و جدایی انداختی و سفارش مرا ( درمورد حفظ وحدت ) مراعات نکردی “، اظهار داشت: این مسئله نشان‌دهنده این است که حفظ وحدت از بالاترین فرائض است.
 
آیت الله اراکی با اشاره به اینکه ملت یمن امروز نمونه بارزی از وحدت اسلامی هستند، گفت: با وجود آن‌که یمن از قبائل، طوائف و مذاهب مختلفی تشکیل شده است اما امروز با وحدتی مثال زدنی در برابر متجاوزین و دشمنان ایستاده‌اند و از یمن دفاع می‌کنند.
 
وی با بیان اینکه صبر، وحدت و تقوا موجب پیروزی خواهد شد، اظهار داشت: ان شاء الله با صبر و وحدت پیروزی ملت یمن به زودی محقق خواهد شد و مردم یمن نقش بیشتری در عرصه جهان اسلام ایفا خواهند کرد.
 
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه ملت یمن نمونه بارزی از ملت مقاوم هستند، خاطرنشان کرد: مجمع جهانی تقریب آماده است که از ملت یمن در همه زمینه‌ها حمایت و پشتیبانی کند.
 
علمای یمن نیز در این دیدار به افشای برخی از جنایات ائتلاف سعودی در حمله به یمن پرداختند و گفتند: رژیم آل سعود و هم پیمانانش در حملات خود به یمن از هیچ جنایتی فروگذار نکردند و در این حملات زنان و کودکان بی‌دفاع بسیاری را به شهادت رساندند و زیر ساخت‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، کارخانه‌ها ، نیروگاه‌های برق و ساختمان‌های مسکونی را ویران کردند. همچنین تأکید کردند که امت اسلامی علیه این ائتلاف ضد بشری و ضد وحدت اسلامی آل سعود، متحد شوند.