دیدار رئیس مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان

 

 

دکتر ظریفیان رئیس مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان در ابتدا به معرفی معاونت فرهنگی مجمع و پژوهشگاه مطالعات تقریبی پرداخت و افزود: کلیه فعالیت های پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پژوهشگاه مطالعات تقریبی توسط ده ها پژوهشگر انجام می شود و چاپ کتاب، چاپ مجلات تخصصی و ایجاد نظام پژوهشگاه از مهمترین فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی است.

وی با اشاره به بخش های مختلف معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: اداره کل آموزش و پژوهش، اداره کل مراسمات و انتشارات، ادراه کل فضای مجازی، اداره کل امور قرآنی و مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی، بخش های اصلی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تشکیل می دهند.

وی گفت: یکی دیگر از برنامه های ما برگزاری کلاس های عربی و انگلیسی برای اساتید و طلاب است تا مبلغینی مسلط به زبان برای سفرهای خارجی بکار گرفته شوند.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب به همکاری های پژوهشی با الازهر مصر اشاره کرد و اظهار داشت: در دیدار های  که با اساتید دانشگاه  الازهر مصر داشتیم همکاری های خوبی حاصل شد؛ تبادلات مقالات،ارزیابی تالیفات طرفین قبل از انتشار و پاسخ به سوالات علمی بخشی از این همکاری هاست.

وی در ادامه افزود: اخیر جامعه الازهر مصر سوالاتی داشته که پژوهشگاه مطالعات تقریبی اقدام به پاسخگویی نموده و جواب ها را به صورت یک کتاب با عنوان اجوبه المسائل المصریه به چاپ رساند و به الازهر هم ارسال کرد.

دکتر نبویان گفت: متاسفانه امروز دشمن در رسانه ها و فضای مجازی خیمه زده تا مردم را از انقلاب و دستاوردهای آن مایوس کند. و برای این مقصود از تمام ابزار خود یعنی پول، رسانه و نیروی انسانی بهره می برد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی تاکید کرد: امیدواریم در سال ۹۷  که ۴۰ سالگی انقلاب است با همکاری مرکز پژوهش های صدا و سیما بتوانیم گامی موثر در شناساندن این دستاوردها به مردم  برداریم .

وی گفت: ما به این نکته باور داریم همانگونه که مقام معظم رهبری  به آن اشاره فرمودند  می توان ۴۰ سال با امریکا مقابله کرد و پیشرفت هم داشت.

 

در ادامه دکتر ظریفیان رئیس مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما  به فعالیت های این مرکز اشاره کرد و افزود : راهکارهای رسانه ای وحدت مذاهب اسلامی یکی از کارهای پژوهشی ما در مرکز پژوهش ها بوده است.از دیگر مباحثی پژوهشی ما بحث اسلام هراسی است که کارشناسان ما در خانه دین و رسانه مشغول فعالیت در این زمینه هستند.

وی افزود: امیدواریم طی یک تفاهم نامه که بین مجمع جهانی تقریب و مرکز پژوهش های صدا و سیما امضا می شود در موضوعات پژوهشی و علمی همکاری های مشترک برقرار شود.

رئیس مرکز پژوهش های صدا و سیما  تاکید کرد: در موضوعاتی مثل اسلام شناسی، داعش و … می توانیم با پژوهشگران علاقمند به رسانه همکاری کنیم.

دکتر ظریفیان در پایان افزود: : آمادگی داریم مستندهایی از شخصیت های تقریبی جهان اسلام را به سفارش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  تولید و پخش نماییم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین جلالی از اعضای این مرکز به اهمیت حوزه مطالعات بین الملل اشاره کرد و اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در حوزه مطالعات بین الملل با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همکاری داشته باشیم.

وی رصد شبکه ها و رسانه های مذاهب و ادیان مختلف را امری حیاتی دانست و افزود: تعدادی از کارشناسان و پژوهشگران ما به صورت مداوم مشغول رصد شبکه های مختلف هستند تا بتوانیم به شبهاتی که توسط این شبکه ها ایجاد می شود پاسخ دهیم.