دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری و مدیران گروه های پژوهشی با آیت الله اراکی

 

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری به همراه مدیران گروه های پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی روز شنبه ۲۳ مرداد با آیت الله اراکی دیدار و گفتگو کردند .

 

در این دیدار که با هدف ارائه گزارشی از فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد ،  آیت الله اراکی ضمن تقدیر از فعالیت های پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به فعالیت های مرکز الحوار الاسلامی گفت : باید حلقات حوار به صورت نظام مند ادامه یابد . ابتدا باید با کارشناسی  مهمان های خارجی که قدرت گفتگو های علمی را دارند انتخاب و دعوت شوند و سپس اندیشمندانی از حوزه هم برای برگزاری نشست های علمی در ایران مورد بررسی قرار گیرند . همچنین ضمن اطلاع رسانی گسترده باید متن گفتگو ها و نشست های علمی برگزار شده به صورت کتاب گردآوری شده و به دست مهمان های خارجی برسد .

 

آیت الله اراکی ضمن پیشنهاد تشکیل غرفه الحوار الالکترونی افزود: پیشنهاد می کنم به دلیل اهمیت فضاهای مجازی و گستردگی کاربران در این فضاها غرفه الحوار الالکترونی راه اندازی شود تا علاوه بر دیدار های رودررو از ظرفیت فضاهای مجازی هم استفاده شود .

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اهمیت انتشار و عرضه مجله رساله التقریب اظهار داشت : مجله رساله التقریب یکی از باسابقه ترین مجلات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است که  باید پس از چاپ به دست تمام اندیشمندان و علمای جهان اسلام برسد تا ارتباط ما با آنها افزایش یابد .

 

وی با اشاره به تفاهم نامه ای که در سفر به سوریه امضا شد  افزود: این تفاهم نامه ۳ محور اساسی داشت   ۱- تاسیس مجمع تقریب در سوریه  ۲- تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در سوریه  ۳- انجام کار مشترک در مورد فقه المقاومه و فقه التقریب

 

آیت الله اراکی با اشاره به اهمیت فقه المقاومه و فقه التقریب افزود : ابتدا باید طرح تفصیلی  این دو موضوع توسط پژوهشگاه مطالعات تقریبی تهیه شود و سپس یک تیم کارشناسی قوی روی این موضاعات فعالیت کنند .  که ما در سفر سوریه با آنها به توافق رسیدیم وآنها ۴ نفر را معرفی کردند و ما هم باید یک تیم قوی برای این مورد انتخاب کنیم .

 

 

 

استاد سطوح عالی حوزه تاکید کرد : باید روی  کتابهای  قدمای اهل سنت که در فضایل اهل بیت (ع)  به نگارش در آمده است تحقیق و از آن کتاب ها استفاده نمود. همچنین از کتاب های چاپ شده معاصرین اهل سنت هم در زمینه اهل بیت (ع) می توان بهره برد.

 

آیت الله ارکی با بیان اینکه محتوا و نوع چاپ دو فاکتور عرضه مناسب کتاب است اظهار داشت : دو نکته مهم در عرضه مناسب و جذب مخاطب محتوای قوی و کیفیت مناسب چاپ کتاب است . اگر کتاب خوب چاپ و عرضه نشود به محتوای کتاب ظلم شده است .

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به دو نکته مهم در پروژه شناخت جریان های تکفیری تاکید کرد: دو نکته در موفقیت پروژه تکفیر حائز اهمیت است : ۱- رصد تمام فعالیت های گروه های تکفیری اعم از کتاب ها و ماهواره های  آنها  ۲- نقد اندیشه های تکفیری

 

 

وی ضمن تقدیر از فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی در چاپ موسوعه السنه النبویه گفت : این موسوعه حاصل فعالیت چندین ساله محققین بوده است که الحمدالله با بهترین کیفیت در لبنان به چاپ رسید تا عرضه آن به جهان اسلام آسان تر شود .

 

در ابتدای این جسله حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به آغاز کلان پروژه تکفیر و شناخت جریان های تکفیری گفت : بعد از آخرین جلسه شورای عالی پژوهش و تصویب کلان پروژه تکفیر فعالیت ما با تشکیل ۴ گروه  تخصصی آغاز شد . سپس با دعوت از اساتید و اندیشمندان صاحب نظر در این حوزه نشست های تخصصی با حضور مدیران گروه ها ی علمی و محققین پژوهشگاه برگزار شد .

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به  اطلاع رسانی گسترده پروژه تکفیر افزود: در ادامه پروژه با دعوت از خبرگزاری ها و مطبوعات طی یک نشست خبری به اطلاع رسانی گسترده پرداختیم .و از همه اندیشمندان حوزه و دانشگاه برای کمک در پروژه تکفیر دعوت به همکاری نمودیم .

 

دکتر مختاری در پایان اظهار داشت : در نظر  داریم از اوایل سال تحصیلی نشست های علمی
را با حضور علما و اندیشمندان حوزه در پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار کنیم .

 

لازم به ذکر است در ادامه جسله ،  مدیران گروه های علمی پژوهشگاه مطالعات تقریبی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های خود در پژوهشگاه و پروژه تکفیر از رهنمود های آیت الله اراکی بهره بردند .  

 

 

 اختصاصی سایت پژوهشگاه مطالعات تقریبی