دیدار جمعی از طلاب و علمای اهل سنت استان گلستان با آیات عظام جوادی آملی و مکارم

 

 

 


حضرت آیت الله جوادی آملی روز دوشنبه در دیدار جمعی از طلاب و علمای اهل سنت استان گلستان که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت به اهمیت و لزوم حفظ اتحاد بین مسلمین اشاره کردند و گفتند: باید تلاش کنیم در کنار هم و به صورت مسالمت آمیز و بدون هر گونه اختلافی زندگی کنیم.

ایشان افزودند: تلاش دین در زندگی انسان ها این است که نظام ما را فرشته گونه کند، این همه فرشتگان در کنار هم قرار دارند و هر کدام به کاری مشغولند، ولی اختلافی بین آنها وجود ندارد و این قرآن هم به دست همین ها به ما رسیده است و خدا به وسیله فرشتگان وحی را به جامعه منتقل نموده است.
این مفسر قرآن کریم اظهار داشتند: این قرآن دستور به کرامت و برّ می دهد و برّ تنها به معنای کار خوب نیست بلکه به معنای نیکی است.
ایشان با بیان اینکه خداوند فرشتگان را به برّ دعوت کرده و در حال حاضر به لطف الهی شرق و غرب در سیطره قرآن و اهل بیت(ع) قرار دارند بیان داشتند: هر اختلافی به یک اتحاد بر می گردد، از اختلاف،کاری بر نمی آید و قطعا این امر ضرر دارد.
حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: اگر نزاع کنیم شکوه و جلالت از ما گرفته می شود چون هر اختلافی به از بین رفتن نیرو و قدرت طرفین منجر می شود و این یک اصل است.
این مرجع تقلید افزودند: ما اختلافی مقدس داریم و آن اختلاف علمی است، این اختلاف قبل از علم است که اختلاف خوبی است و هدف این است که حق مشخص شود.
ایشان ادامه دادند: یک اختلاف بعد از علم است، و بعد از مشخص شدن حق ایجاد می شود، اگر اختلافی بین طرفین صورت گیرد مذموم است.

*اختلاف عامل سرگردانی است

ایشان با بیان اینکه یک اختلاف هم در قرآن بیان شده که اگر صورت گیرد درمان ناپذیر است افزودند: گاهی اختلاف در فکر و عقیده می باشد، قرآن کریم می فرماید چون یهودیان و مسیحیان ایمان نیاوردند بین آنها اختلاف قرار دادیم وآنها سرگردان شدند.
حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: اگر خدا مملکتی را گرفتار اختلاف کند،راه درمان ندارد اگر کسی به بیراهه رود مشمول قهر الهی می شود و قطعا چنین اختلافی که در بین مسیحیان و یهودیان اتفاق افتاده قابل درمان و علاج نیست.
این مفسر قرآن کریم اظهار داشتند: به ما دستور داده اند وقتی دو مومن به یکدیگر رسیدند اولین کاری که می کنند این است که به همدیگر دست بدهند چرا که این دست دادن باعث می شود هر مشکلی بین طرفین باشد برطرف شود.
معظم له گفتند:این بیان نورانی از امام رضا(ع) است که فرموده« شما مسلمانید یکدیگر را ترک و رها نکنید و به زیارت همدیگر بروید چون وقتی کنار هم هستید سخنان ما اهل بیت(ع) را بیان می کنید، این سخنان نورانیت، محبت و عاطفه بین شما ایجاد می کند و در نهایت قلب های شما به یکدیگر متحد می شود».
این مرجع تقلید افزودند: امام رضا(ع) فرموده این احادیث ما ملات نرم است و ملات نرم بین دو سنگ قرار می گیرد وگرنه در حالت عادی سنگ روی سنگ بند نمی شود،این ملات است که بین دو سنگ ارتباط ایجاد کرده است.
حضرت آیت الله جوادی آملی خاطر نشان ساختند: شما بسیجیان بنیان مرصوص هستید که با ملات نرم حاصل می شود. ایشان در توصیه به برادران اهل سنت و شیعه حاضر در جلسه گفتند: شما دو مذهب برادر همدیگر هستید و بکوشید برادرانه باهمدیگر زندگی کنید؛ قرآن و کلام اهل بیت(ع) ملات نرم است و این قرآن مانند باران نیست که به زمین انداخته باشند بلکه قرآن به زمین آویخته شده است.
این مفسر قرآن بیان داشتند: قرآن آویخته به زمین شد تا همه به این قرآن تمسک کنند و حداقل فایده این اتصال این است که انسان راه را گم نکند و در چاه نیفتد.
ایشان گفتند: هدف از «حبل المتین» این است که شما به مقصد برسید و حداکثر آن رسیدن به سعادت است.
حضرت آیت الله جوادی آملی افزودند: ما یک نیل، صعود و اعتصام داریم تلاش کنید به چاه نیفتید به نیل برسید تا از نیل به مقصد برسید و از مقصد به مقصود برسید بنابراین خدا نعمت در باطن و ظاهر را برای ما انسان ها نازل کرده و اگر به ما گفنتد وحدت و ولادت اهل بیت(ع)، برکت است حداکثر فوز از آنها این است که اتصال به قرآن و عترت به وسیله آنها میسر می شود، پس از آن جدا نشوید تا گرفتار نشوید.
حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: قرآن همه موجودات را دعوت به وحدت کرده؛ فرشتگان را هم دعوت به محبت و وحدت کرده، این دعوت به وحدت برای این است که دیگران در ما طمع نورزند.
این مرجع تقلید در پایان گفتند: شما بسیجیان و علما دارای تفکر هستید و باید با این تفکر خود وحدت را حفظ کنید تا بیگانگان بر شما طمع نورزند و این طمع نورزیدن، بدون تمسک به وحدت داخلی و اعتصام به حبل الله و اهل بیت(ع) میسر نخواهد شد بنابراین قدر قرآن و اهل بیت(ع) را بدانید و برای حفظ وحدت تلاش کنید.

آیت الله العظمی مکارم در جمع علمای اهل سنت:

حضرت آیت الله مکارم شیرازی هم روز دوشنبه در دیدار با علما و  طلاب اهل سنت استان گلستان که در مدرسه علمیه امیر المومنین(ع) قم برگزار شد، ضمن خشنودی از دیدار علمای اهل سنت بر وحدت بین همه مسلمین د
ر شرایط کنونی تاکید کردند.
این مرجع تقلید افزودند: پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند؛ کسی که میان مردم را اصلاح می کند و اختلاف را برمی چیند، مانند مجاهد فی سبیل الله است، چرا که جهاد برای حفظ و عظمت اسلام است اصلاح گر هم باعث عظمت اسلام می شود.
ایشان ابراز داشتند: آیات زیادی در قرآن کریم درباره وحدت و اصلاحات است که بعضی ها، تنها به یکی دو مورد اشاره می کنند و فقط همین ها را یاد گرفتند؛ اما آیات محکم دیگری هم در قرآن کریم درباره اتحاد و وحدت بین مسلمین قرار دارد که باید آن را مورد توجه قرار داد.

اختلاف بین مسلمین مانند زلزله و صاعقه آسمانی

معظم له بیان داشتند: خدا به پیامبر خود فرموده: ای پیامبر (ص) به مخالفین بگو خدا می تواند با صاعقه آسمانی و یا عذابی از زمین و همچنین لباس اختلاف بین شما را از بین ببرد و به جان هم بیافتید، این بیان قرآن، بیانگر این حقیقت است که اختلاف بین مسلمین مانند زلزله و صاعقه آسمانی است و موجب از بین رفتن انسان ها می شود.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید مجدد بر وحدت مسلمین گفتند: خدا به مردم می گوید مشرک نباشید و «اختلاف»، مساوی با شرک است.
این مرجع تقلید با تاکید بر این که باید از هرگونه اختلاف پرهیز کرد خاطر نشان ساختند: ما فتوا دادیم که از هرگونه اختلاف باید پرهیز کنیم، این فتوا را نیز به شیخ الازهر فرستادیم و گفتیم که نباید به مذهب دیگران توهین کرد.
ایشان به ذکر خاطره ای از تبعیدشان به مناطق سنی نشین اشاره کرده و گرفتند: قبل از انقلاب اسلامی مرا به منطقه اهل سنت تبعید کرده بودند و با مراوده هایی که داشتم، توانستم با علمای اهل سنت آنجا ارتباط خوبی پیدا کنم و اکنون نیز این دوستی های ما ادامه دارد و دیدارهایی نیز با علمای آنها داریم این نشان از دوستی ما با علمای اهل سنت است و هیچ اختلافی بین ما وجود ندارد تا جایی که فرزندان آن بنده خدا مرا به اسم عموی خود صدا می کنند.
ایشان با بیان اینکه اختلافات در جاهای محدودی است افزودند: دشمن با تمام قدت در حال سم پاشی است و نتیجه آن همانی است که در یمن و سوریه می بینیم. دود اختلافات به چشم مسلمانان می رود و اسرائیل راحت نشسته و این نوع اختلافات و آسیب ها را نگاه می کند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: چندین شبکه مزدور، به رهبری، مراجع و اهل سنت توهین می کنند، این ها مزدور دشمن هستند و در حقیقت عده ای مزدود این کارها را انجام می دهند.
معظم له با تاکید بر این که تا مادامی که وحدت در بین مسلمین است پیروز هستیم گفتند: برای غرب و اسرائیل فرقی بین شیعه و سنی نمی کند؛ دشمنان تئوری دارند و می گویند، تا اجتماع در حج، نام بردن نام پیغمبر در ۵ مرتبه در مکان های بلند و قرآن در بین مسلمین است نمی شود آنها را از بین برد.
ایشان بیان داشتند: یکی از این تئوریسین هامی گوید، من دستور می دهم قرآن را بسوزانید به اسم پیامبر(ص) هتاکی کنید و کعبه را از بین ببرید تا راحت بتوانیم زندگی کنیم و بر مسلمانان حکمرانی کنیم.
این مرجع تقلید با تاکید بر این که وحدت مسلمین توطئه و فتنه دشمنان است بر هوشیاری مسلمین و بصیرت آنها برای حفظ کعبه اسلام و قرآن تاکید کردند و خاطر نشان ساختند: قدر مشترک بین دو مذهب محبت اهل بیت(ع) است دشمن از این محبت و وحدت می سوزد و وقتی وحدت را می بیند تن او به لرزه می افتد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: انگلیسی ها زمانی که هند در مستعمره آنها بود، بین مذهب هندوستان اختلاف افکنی می کردند و آنها را هرروز به جان هم می انداختند و بعد بر آنها حکومت می کردند.

حوزه نیوز