دیدار جمعی از اساتید اهل سنت دانشگاه های کشمیر هند با محققین پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

جمعی از اساتید اهل سنت دانشگاه های کشمیر هند با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با محققین این پژوهشگاه به گفتگو پرداختند.

 

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شده بود حجت الاسلام والمسلمین دکتر شفیعی در ابتدا اظهار داشت: هر نشستي كه با جمع اندکی از مسلمانان برگزار می شود در حقیقت گویی تمام مسلمانان جهان اسلام در آن نشست حاضرند؛ زیرا خواسته ها و  اهداف مشترک که دفاع از تفکر توحیدی و معارف انسان ساز قرآن و سنت تمدن ساز پیامبر اعظم (ص) هدف مشترک همه است. از اینرو این جمع ما هم به یک نگاه جمعی جهانیست؛ خداوند در یک دستور مشترک می فرماید: «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ ۖ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ»؛ گو: «شما را تنها به یک چیز اندرز می‌دهم، و آن اینکه: دو نفر دو نفر یا یک نفر یک نفر برای خدا قیام کنید. (سبأ: ۴۶)

وی در ادامه گفت: آنچه که می بایستی ما از پیامبر اعظم (ص) الگو گیری کنیم این است که آن حضرت با تمام وجود درپی به منزل رساندن همه انسانها خصوصا مسلمانان بود. زیرا خودشان به تکامل رسیده بودند ولی مامور بودند تا دست بقیه را گرفته و هدایت نمایند. قرآن کریم این مسئله را چنین بیان می کند: «فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ»؛ پس همان‌گونه که فرمان یافته‌ای، استقامت کن؛ و همچنین کسانی که با تو بسوی خدا آمده‌اند (باید استقامت کنند). بنابراین وظیفه همه خصوصا علما و متفکرین این است که سعی در نجات و به سعادت رساندن امت پیامبر (ص) داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شفیعی با اشاره به حمایت ایران از مسلمانان در تمام دنیا اظهار داشت: هدف جمهوری اسلامی ایران کمک به همه مسلمانانی ست که مورد ظلم قرار می گیرند. یمن، غزه و عراق فرقی نمی کند باید به مسلمان مظلوم کمک کرد.

وی افزود: فقط قرآن کریم است که می توان ۱۰۰ درصد به آن استناد کرد؛ در مورد احادیث ابتدا باید به سند آن دقت شود بعد مورد استناد قرار گیرد .هر حدیثی که با قرآن و سیره رسول الله (ص) ناسازگار باشد مورد قبول ما نیست.

 

حجت الاسلام والمسلمین پی سپار هم با اشاره به محصول و نتیجه فعالیت های تقریبی اظهار داشت: آنچه که در مطالعات و فعالیت های تقریبی مهم است محصول و نتیجه آن است.محصول تمام فعالیت های تقریبی آن است که مسلمانان فارغ از هرگونه اختلاف فکری بتوانند رفاقتانه و همدلانه باهم تعامل کنند.

 

وی افزود: همانگونه که دو تاجر برای کسب درآمد علی رغم اختلافات فکری باهم تعامل می کنند آیا مسلمانان نمی توانند به خاطر قرآن و اسلام باهم تعامل کنند؟ در پاسخ باید گفت مسلما ارزش قرآن و اسلام به مراتب بیش از تجارت است و ما امیدواریم هر روز شاهد تعاملات بیشتر مسلمانان و تقویت وحدت در جهان اسلام باشیم .

 

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر مدنی نژاد ضمن معرفی کلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هدف از تاسیس آن توسط مقام معظم رهبری به معرفی موسوعه السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه پرداخت.

گفتنی ست در پایان این دیدار  به سوالات  اساتید دانشگاه های کشمیرهند پاسخ داده شد.