در دیدار رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با آیت الله العظمی سبحانی مطرح شد : باید بر مشترکات شیعه و سنی تکیه کنیم

 

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی به همراه  حجت الاسلام والمسلمین گلزاده معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی در ادامه دیدار ها ی خود با مراجع عظام به منظور معرفی موسوعه گرانسنگ « السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه » با آیت الله العظمی سبحانی دیدار و گفتگو کردند .

 

 

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به تدوین و چاپ موسوعه ۲۰ جلدی « السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه » گفت: تدوین این کتاب با همت پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقریبی و جمعی از محقیقن حوزه حدود  ۱۳ سال طول کشیده است که در آن  بسیاری از احادیث مشترک بین شیعه و سنی استخراج شده است .

 

دکتر مختاری ضمن ابلاغ پیام دعوت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب به ایشان  جهت شرکت در مراسم رونمایی افزود : رونمایی از این موسوعه گرانسنگ  ۵ مهر در دارالشفا حوزه علمیه و با حضور علما و مراجع انجام خواهد شد .

 

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان ساخت: اهل سنت استقبال مناسبی از این کتاب کرده و خواستار ارسال کتاب برای خود می باشند.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به تقریب استراتژیک افزود : با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد اشتراکات بین شیعه و اهل سنت وجود دارد تدوین و چاپ این موسوعه به خوبی نشان گر این موضوع است که همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند تقریب یک استراتژی است و نه تاکتیک .

 

دکتر مختاری  با اشاره به دیگر تالیفات پژوهشگاه مطالعات تقریبی افزود: از دیگر تالیفات مهم و جدید این پژوهشگاه کتاب الشیعه من وجهه نظر اهل السنه  و کتاب فی سبیل الامه الاسلامیه است . و همچنین کتاب الشیعه من وجهه نظر اهل السنه در حال تدوین است .

 

در ادامه حضرت آیت الله العظمی سبحانی فرارسیدن عید غدیر را تبریک گفتند و اظهار داشتند: ریشه این تفکر به مرحوم آیت الله سید صدرالدین صدر برگشته و ایشان شروع به تحریر آن نیز کرده بودند.

 

ایشان ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های پژوهشگاه مطالعات تقریبی در تدوین و چاپ این موسوعه ابراز داشتند: بنده از تدوین این موسوعه خوشحالم . این موسوعه، اصالت شیعه را مشخص کرده و در مقابل نویسندگان مزدوری که اصالت شیعه را زیر سوال می برند ، ایستادگی می کند.

 

ایشان با توجه به اشتراکات بی شمار بین شیعه و اهل سنت خاطرنشان ساختند: این موسوعه ثابت می کند که «ما یجمعنا اکثر مما یفرقنا»؛ اینکه طرفداران تکفیر بر طبل تفرقه می کوبند، کاری غلط است؛ چراکه مشترکات بسیاری داشته و بهتر است که زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم.

 

حضرت آیت الله سبحانی تصریح کردند: این موسوعه احاطه ما را بر کتاب فریقین ایجاد کرده و دو طرف می توانند کتب یکدیگر را مطالعه نمایند.

 

معظم له اظهار داشتند: ما نباید تلویزیون مدار بسته باشیم؛ بلکه باید مدار باز بوده و این کتاب را به دست علمای اهل سنت برسانیم.  جا دارد که یکصد نسخه از این موسوعه را به علمای الازهر داده و آنان بر خلاف وهابیت، از این اثر استقبال می کنند.

 

حضرت آیت الله سبحانی در پایان تصریح کردند: رساندن این کتاب به شیخ کویت و قرضاوی و دیگر علمای برجسته اهل سنت از دیگر کارهایی است که باید انجام گیرد.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست