در دوران غیبت امام عصر حاکمیت بر عهده ولی فقیه است

 

آیت الله “محسن اراکی” دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شامگاه جمعه طی سخنانی به مناسبت دهه مبارک فجر در جمع نمازگزاران مسجد امیرالمؤمنین قم، ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) یک حادثه جدید و بریده از گذشته تاریخ نبود ما در طول تاریخ همواره شاهد یک جریان و روند مبارزه با طاغوت بودیم که این جریان همیشه ادامه دار بوده است. ابتدا مبارزه با طاغوت به رهبری انبیاء صورت گرفت و بعد از انبیاء، ائمه اطهار(ع) و بعد از غیبت امام عصر(عج) هم به وسیله علما این جریان ادامه داشته است.

 
وی با بیان اینکه در قرآن کریم شاخص مؤمن و شاخص خط ایمانی معرفی شده است، به آیه شریفه «لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَن يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ» اشاره کرد و گفت: این آیه در حقیقت تفسیر دین است و در این آیه می فرماید ما دین را برای مردم تبیین کرده ایم.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: نتیجه می گیریم که انقلاب اسلامی در حقیقت پیاده سازی مفاهیم قرآنی است که در این آیه آمده است.
 
وی در ادامه به تعریف دین از دیدگاه قرآن کریم پرداخت و گفت: دین در قرآن کریم همان قانون مَلِک است قانونی که بر اساس آن، زندگی بشر اداره می شود و دین اسلام یعنی مجموعه نظام هایی که بر اساس آن زندگی بشر اداره می شود.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اینکه مجموعه دستورات الزام آور را قانون می گویند، اظهار داشت: اگر قانون الزام آور نباشد دیگر نمی توان بر آن نام قانون گذاشت.
 
آیت الله اراکی با بیان اینکه این قوانینی که دین بر اساس آن تشکیل شده چیست؟ اظهار داشت: مجموعه قوانین دین همان فرمان الهی است یا به عبارت دیگر مجموعه دستورات الزام آور خداوند همان دین است.
 
وی با بیان اینکه چه کسی حق دارد دستور الزام آور به بشر بدهد و حق دارد برای بشر قانون ارائه کند؟ آیا بشر می تواند برای بشر قانون تدوین کند و آن قانون الزام آور باشد؟ و چه کسی حق وضع قانون برای بشر را دارد؟ اظهار داشت: منطق قرآن می گوید این حق را فقط و فقط خداوند متعال دارد و خدا حق دستور دارد.
 
آیت الله اراکی افزود: خداوند در قرآن می فرماید: جز خدا کسی آفریننده نیست پس دستور دهنده نیز جز او کسی نیست و کس دیگری غیر از او حق فرمان ندارد.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب با تأکید بر اینکه بر اساس قرآن کریم حق فرمان از آن خداوند است، اظهار داشت: کار انبیاء الهی این بود که فرمان الهی را به مردم برسانند همچنین این فرمان را اجرا کنند. به عبارت دیگر خداوند انبیا را مأمور کرده است که فرمان او را به مردم برسانند و سپس با کمک مردم این فرمان را اجرا کنند.
 
وی با بیان اینکه کسی که از رسول خدا اطاعت کند از خداوند اطاعت کرده است، اظهار داشت: اطاعت از رسول خدا همان اطاعت از خداست و بعد از رسول خدا نیز ائمه اطهار(ع) حق دستور دارند. در روایت آمده است که رسول اکرم(ص) می فرماید دستور ائمه دستور من است و دستور من نیز دستور خداست.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: در دوران غیبت امام عصر(عج)، حاکمیت و فرمانروایی بر عهده ولی فقیه است.
 
وی با بیان اینکه ولی فقیه یعنی فرمانروایی امام زمان در عصر غیبت، اظهار داشت: کسی که ولایت فقیه را قبول ندارد بدین معنا است که امام زمان را قبول ندارد و ضد ولایت فقیه یعنی کسی که امام زمان را گوشه نشین می کند.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب با تأکید بر اینکه ولایت فقیه در زمان غیبت نماینده و نائب امام عصر(عج) است، اظهار داشت: امام خمینی(ره) برای احیای این مسئله قیام کرد که ای مردم شما باید از فرمان خدا اطاعت کنید و باید فرمان امام عصر(عج) در زندگی شما حاکم باشد اگر اهل دین هستید و مسلمانید باید از امر خدا اطاعت کنید.
 
آیت الله اراکی در ادامه با بیان اینکه هر کس بدون اجازه خدا دستور دهد طاغوت است، گفت: طاغوت آن کسی است که می گوید من حق دستور دادن دارم در حالیکه خداوند چنین اجازه ای را به او نداده است زیرا صاحب فرمان خداست و خداوند در فرمانروایی شریکی ندارد.
 
وی افزود: تنها کسی که حق ملک، حکم و فرمان را دارد خداوند است لذا به رسول اذن می دهد و رسول هم به ائمه اذن می دهد و ائمه هم به ولایت فقیه اذن می دهد بنابراین ما الان در سایه چنین حکومتی که حکومت الهی است زندگی می کنیم.
 
آیت الله اراکی با بیان اینکه اصل مشکل جامعه بشر از ابتدا تا کنون این بوده که آیا از فرمان خدا اطاعت می کند یا نه، تأکید کرد: در حکومت اسلامی مسئولان باید بدانند اگر از دستور رهبری اطاعت نکنند وارد کانال طاغوت شده اند.