جهان امروز از نبود امنیت و افراط گرایی رنج می برد

 

 

 

 

آیت الله “محسن اراکی” دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در خطبه های نماز جمعه  ۲۹ مرداد در مرکز دارالاسلام شهر لندن، با اشاره به اهمیت و جایگاه مساجد به ویژه بیت الله الحرام گفت: خداوند تبارک و تعالی کعبه را محل امنی برای انسان ها حتی گناهکاران قرار داده است و مهمترین هدف پیامبران نیز ایجاد صلح و آرامش و امنیت برای همه افراد جامعه و مبارزه با انواع ظلم و ستم نسبت به حقوق دیگران بوده است.

 

 

آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: دیدگاه اسلام درباره تحقق امنیت اجتماعی بر اساس ایمان به خداوند است چرا که امنیت جز در پرتو ایمان به خدا و رهبری الهی جامعه و تأسیس نظام الهی محقق نمی شود و بدون استقرار این نظام، امنیت در جوامع بشری هرگز ایجاد نخواهد شد.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: دور شدن از اجرای احکام الهی، جامعه بشری را با نبود امنیت مواجه می کند و افزایش پدیده ناامنی که در منطقه ما و همه نقاط جهان منتشر شده است و همچنین پدیده استعمار ملت ها، در نتیجه همین دور شدن از اجرای احکام الهی است.

 

وی همچنین با اشاره به مساجد در دین اسلام گفت: در دین اسلام مساجد دو نوع هستند، مساجدی که بر اساس تقوا بنا شده اند و مساجد ضرار که بر اساس نشر اندیشه افراط گرایی تأسیس شده اند.

 

آیت الله اراکی افزود: یکی از مهمترین مشکلات ما در جهان اسلام آن است که مسجد الحرام به وسیله سارقان بیت الله الحرام اشغال شده است، چنانکه در حدیثی این توصیف آمده است که رسول خدا (ص) صفت سارقان مسجد الحرام را ذکر کردند یعنی کسانی که همه منافع این مسجد را به سرقت می برند و مسجد الحرام را تبدیل به معدن و مرکزی برای فساد و تروریسم می کنند. لذا از خداوند متعال مسئلت می کنیم که خانه خود را از شر کسانی که در زمین فساد به راه می اندازند، نجات دهد.

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در بخش دیگری از خطبه های خود خواستار دفاع از مظلومیت ملت هایی شد که در معرض ظلم و تروریسم قرار گرفته اند مانند ملت یمن، فلسطین، عراق و سوریه.

 

وی همچنین تأکید کرد: خواسته های ملت بحرین که شامل برگزاری انتخابات آزاد، از بین بردن تبعیضات مذهبی و توقف سلب تابعیت شهروندان با اصالت بحرینی است خواسته هایی به حق است که همه قوانین و میثاق های بین المللی آنها را قبول دارند. حاکمان بحرین هم دارای اصلیت غیربحرینی هستند که برخی قدرت های منطقه آنها را بر این کشور مسلط کرده اند.

 

آیت الله اراکی با اشاره به بحران یمن نیز خواستار احترام به انتخاب ملت یمن در مورد کسانی شد که به حق جانشین انصارالله و همپیمانان آنها می شوند و اظهار داشت: اینان باید بگذارند که ملت یمن پارلمان و دولت خود را خودش آزادانه و بر اساس منافع خود انتخاب کند.

 

وی در همین رابطه از موضع دبیرکل سازمان ملل متحد که بالاجبار نظام عربستان سعودی را از لیست سیاه کشورهای ناقض حقوق بشر کودکان حذف کرد، به شدت انتقاد کرد و گفت: ملت های مسلمان از اینگونه مشکلات و ظلم و ستم ها که منشأ بیشتر آنها نظام هایی چون نظام سعودی حامی تروریسم است، رنج می برند.