تاکید آیت الله تسخیری بر نقش مهم خانواده در ایجاد جامعه اسلامی

 
رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی بر پایه واحد خانواده برپا شده است، بر نقش مهم خانواده در ایجاد یک جامعه اسلامی تأکید کرد.
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت الله محمدعلی تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، روز جمعه ۱۷ مردادماه در وبینار بین المللی «سیره حضرت زهرا(س) مشعل راه عصر حاضر و آینده امت اسلامی و استلهام از سیره ایشان در مواجهه با معضل افراط گرایی دینی و فکری»، ضمن تبریک به مناسبت عید سعید غدیر خم و عرض تسلیت به ملت لبنان به مناسبت فاجعه ای که اخیرا در بیروت رخ داده است، به وجود روابطی میان خانواده با نظام اسلامی از جهت دینی، عقیدتی، عاطفی اشاره کرد و گفت: جامعه اسلامی بر اساس واحد خانواده برپا شده است و اسلام باید ابعاد خانواده اسلامی را از طریق احکام متنوعی که چارچوب صحیح خانواده را مشخص می کنند، تبیین کند.
 
وی به نمونه ای از این احکام اشاره کرد و گفت: بسیاری از احکام اسلامی برای بنای یک خانواده صالح شامل ازدواج، طلاق، ارث، نسب، رضاع، تربیت و ارتباطات اجتماعی است که اکنون مجال توضیح آن نیست.
 
آیت الله تسخیری افزود: بسیاری از احادیث و روایات اسلامی بر خانواده دلالت دارد مانند روایتی از رسول خدا (ص) که فرمود: «خیرکم خیرکم لأهله» (بهترین شما کسی است که به خانواده اش نیکی کند). و یا آیه ۶ سوره مبارکه تحریم که می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ » (ای کسانی که ایمان آورده‌اید، خود را با خانواده خویش از آتش دوزخ نگاه دارید چنان آتشی که مردم (دل‌سخت کافر) و سنگ (خارا) آتش‌افروز اوست). همچنین رسول خدا (ص) فرمود: قسم به کسی که جان محمد در دست اوست،  زن حقّ خدای متعال را ادا نمی کند مگر اینکه حقّ همسرش را ادا کرده باشد. (مستدرك الوسايل، حديث ۱۶۶۴۲)
و احادیث گرانبهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.
 
رئیس شورای عالی مجمع تقریب در ادامه به نمونه هایی از خانواده های الگو در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: نمونه های بسیاری از خانواده هایی وجود دارند که الگوی جامعه بشریت بوده اند، به عنوان مثال در سوره آل عمران نمونه های والایی مانند «خانواده آل عمران» می یابیم که همه توان خود را در راه خدا و پیشرفت جامعه بشری به کار بستند.
 
وی به نمونه دوم این خانواده ها اشاره کرد و گفت: در آیه ۶۱ سوره آل عمران خداوند می فرماید: «فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ» (پس هر کس با تو درباره عیسی در مقام مجادله برآید بعد از آنکه به احوال او آگاهی یافتی، بگو: بیایید ما و شما فرزندان و زنان و کسانی را که به منزله خودمان هستند بخوانیم، سپس به مباهله برخیزیم (در حق یکدیگر نفرین کنیم) تا دروغگویان (و کافران) را به لعن و عذاب خدا گرفتار سازیم.)
این آیه رویداد مهم مباهله اهل بیت پیامبر(ص) با مسیحیان نجران را روایت می کند که بر اساس گفته مفسران، اهل بیت پیامبر شامل پیامبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع)، امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) و حضرت زهرا(س) به مباهله با مسیحیان رفتند و مسیحیان زمانی که این انسان های پاک و مطهر را دیدند متوجه خسران خود شدند.
 
آیت الله تسخیری تأکید کرد: حضرت زهرا (س) محور خانواده پیامبر(ص) بود. حدیث کسا نیز که در منابع حدیثی فریقین وجود دارد، اشاره به اهل بیت رسول خدا (ص) و نقش محوری حضرت زهرا (س) دارد.
 
وی با اشاره به خانواده سوم که الگوی جامعه هستند خاطرنشان کرد: خانواده حضرت ابراهیم نیز الگویی برای جامعه بوده اند زیرا در برابر اوامر خداوند تسلیم شدند. و این چنین دین اسلام، خانواده مسلمان را تربیت می کند تا فرمانبرداری از دستورات خداوند و محبت در این خانواده ها حکمفرما باشد.
 
آیت الله تسخیری در پایان از خداوند متعال مسئلت کرد که به همه مسلمانان توفیق دهد تا خانواده هایی همچون خانواده های آل عمران، حضرت محمد(ص) و حضرت ابراهیم(ع) با همه خصوصیات و ویژگی های آنها به وجود آورند تا زن مسلمان نیز بتواند نقش خود را در ایجاد جامعه ای صالح و تربیت نسل مسلمان و ایجاد ارتباطات عالی ایفا کند.
 
وبینار بین المللی «سیره حضرت زهرا(س) مشعل راه عصر حاضر و آینده امت اسلامی و استلهام از سیره ایشان در مواجهه با معضل افراط گرایی دینی و فکری» صبح امروز جمعه ۱۷ مردادماه به همت اتحادیه جهانی زنان مسلمان در عراق و با همکاری دانشگاه کربلا آغاز به کار کرد. در این کنفرانس مجازی که تا شنبه ۱۸ مردادماه ادامه خواهد داشت، شخصیت های بسیاری از ایران، لبنان، عراق و سایر کشورهای عربی به سخنرانی خواهند پرداخت. از جمله سخنرانان ایرانی این وبینار در صبح جمعه، حجت الاسلام والمسلمین شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله محمدعلی تسخیری، رئیس شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دکتر طوبی کرمانی، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان بودند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 4