تأکید آیت الله مکارم شیرازی بر رعایت وحدت در ایام تبلیغ

 

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که شیعه و سنی باید به قدر مشترک های زیاد خود تکیه کنند،گفت: باید تأکید شود که دشمنان می خواهند همه مسلمانان و اسلام را از بین ببرند.

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از مبلغان مناطق محروم با اشاره به روایتی از رسول اکرم(ص) گفت: حضرت فرمودند بخشنده ترین بخشندگان خداوند متعال است و من بخشنده ترین فرزندان آدم هستم و بخشنده ترین افراد پس از من کسانی هستند که علوم را فرا می گیرند و سپس آن را منتشر می کنند.

وی افزود: برنامه اسلام و رسول اکرم(ص) کامل ترین و جامع ترین برنامه به شمار می رود که تمام زندگی انسان را شامل می شود، مبلغان باید توجه داشته باشند که عاشورا و عزای امام حسین(ع) ظرفیتی بزرگ . سرمایه ای مهم است که با آن می توان مشکلات را حل کرد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که باید از موقعیت عاشورا برای مسائل استفاده کرد، اظهار داشت: اقامه عزا بر جای خود محفوظ است اما باید از این فضا برای عقاید، احکام و اخلاق استفاده کرد؛ خوشبختانه فرهنگ عاشورا روز به روز درحال گسترش است.

وی ادامه داد: در جریان اربعین شاهد هستیم که ۲۰ میلیون جمعیت حضور پیدا می کند و اتفاقی نمی افتد اما در حج که ۲ میلیون حاجی حضور دارند آل سعود مصیبیتی به وجود آورد که به موقعیت حج لطمه زد؛ باید توجه داشت در زمانی قرار داریم که تبلیغات سوء دشمن علیه اسلام و ضد مکتب شیعه از هر زمان بیشتر است

این مرجع تقلید با بیان این که امروز چند هزار شبکه فاسد و مفسد تبلیغات نادرست انجام می دهند، ابراز داشت: مفاسد اعتقادی و اخلاقی به واسطه همین شبکه ها ایجاد می شود، به میزان همین هجمه ها تلاش مبلغان نیز باید افزایش پیدا کند.

وی عنوان کرد: خوشبختانه با وجود تمامی این هجمه ها مکتب شیعه و شیعیان در حال گسترش است، باید به موازات افزایش تبلیغات سوء، تبلیغات مثبت پر جوش تر و پر آوازه تر باشد؛ مبلغان باید وحدت بین مسلمانان را رعایت کنند اما این وحدت بدان معنا نیست که حقایق و مسائل مربوط به مکتب اهل بیت(ع) را بیان نکنیم.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: همه مسائل مثبت باید بدون اهانت گفته شود، ما نیز در تفسیر نمونه همین روش را در پیش گرفتیم و به عنوان مثال در مواجهه با آیه ولایت بدون هیچگونه اهانتی فضایل حضرت علی(ع) را بیان کردیم.

وی اضافه کرد: کلمات نباید نیش داشته باشد بلکه در سخنان باید آبرو و مصالح اسلام را حفظ کرد، باید تأکید شود که دشمنان می خواهند همه مسلمانان و اسلام را از بین ببرند، امروز دشمنان و گروه های تکفیری عده بسیاری از اهل سنت را در عراق و سوریه به قتل می رسانند؛ بحث فقط شیعه نیست.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که شیعه و سنی باید به قدر مشترک های بسیار خود تکیه کنند، گفت: این قدر مشترک ها در ایام حج معلوم می شود، مشترکات بسیار است اما اختلافاتی نیز وجود دارد در برابر دشمنان باید ایستاد؛ اسرائیلی ها دوباره دست به کار شدند و افرادی را که می کشند شیعه نیستند اما ما بیش از اهل سنت دلمان برای آن ها می سوزد و آنان را یاری می کنیم.