برگزاری چهارمین جشنواره شعر « رسول مهربانی »

 

 

 

 

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره شعر «رسول مهرباني» به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب ،  احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و سید مهدی صادقی استاندار قم پنج شنبه ۲ دی  در سالن همایش‌های بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا برگزار شد.

 

 

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی سخنانی از ویژگی‌های تمدن نوین اسلامی یاد کرد و گفت: مقابل تفکر تمدن اسلامی اندیشه مدرن غرب قابل مشاهده است چراکه معنای مدرنیته قطع رابطه میان مبدا و معاد است و این اندیشه با روحیه سکولاریسم به عنوان دشمن‌ترین اندیشه اسلامی فعالیت دارد.

 

همچنین در ادامه آیت‌الله “محسن اراکی” با بیان اینکه قرآن کریم از پیامبر اسلام(ص) به عنوان نعمت کبری نام برده است، اظهار کرد: محبت و عشق به ایشان وحدت را به دنبال دارد چراکه در منابع دینی از محبت به حضرت محمد(ص) و خاندان ایشان به عنوان منشات وحدت یاد شده است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: بر اساس آموزه‌های دینی جامعه ایمانی با رسیدن به وحدت یک درد و هم‌نوا می‌شود و این وحدت حقیقی از اسرار اسلام بوده که حرکت منسجم جامعه را به دنبال دارد چراکه هیچ مکتب و راهی به جز اسلام توانایی منسجم‌سازی جامعه بشریت را ندارد.

 

وی با تاکید بر اینکه مودت نسبت به اولیای الهی تطهیر را همگانی می‌کند، اضافه کرد: محبت به پیامبر اسلام(ص) و خاندان ایشان منشا پاکی جامعه بشر است و هیچ راه دیگری برای رسیدن به سعادت وجود ندارد.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: خانه حضرت محمد(ص) بر اساس تحقیق و منابع موجود، خانه حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) بوده به همین علت حکم خانه این بزرگان همانند حکم خانه خداوند متعال است و از این مکان نور معرفت به سراسر دنیا معنکس می‌شود.

 

وی از معرفت به عنوان معیار تشخیص حق از باطل نام برد و تصریح کرد: حضرت سلمان گنجینه علم الهی است چراکه عشق به اهل بیت(ع) مسیر علم و معرفت را برای انسان باز می‌کند.

 

آیت‌الله اراکی با اشاره به اینکه معرفت به اهل بیت(ع) دست‌گیر انسان است، عنوان کرد: افراد بسیاری با ائمه اطهار(ع) آشنایی دارند اما نتوانسته به توفیق عمل برسند چراکه این افراد از درک مفاهیم واقعی فاصله بسیاری دارند.

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه اساس وحدت جهان اسلام معرفت است، مطرح کرد: بر اساس آموزه‌های دینی اسلام جامعه ایمانی با رسیدن به وحدت یک درد و هم‌نوا می‌شود و این وحدت حقیقی از اسرار اسلام بوده که حرکت منسجم جامعه را به دنبال دارد چراکه هیچ مکتب و راهی به جز اسلام توانایی منسجم‌سازی جامعه بشریت را ندارد.

 

وی از زحمات دست‌اندرکاران چهارمین جشنواره شعر رسول مهربانی در راستای برگزاری این جشنواره تقدیر کرد و گفت: شعر آیینی نوعی الهام الهی با محوریت عشق به محمد و خاندان ایشان است که از دنیای دیگر به شاعران منتقل می‌شود.

 

همچنین محمدعلی مجاهدی استاد برجسته شعر آیینی با بیان اینکه شعر آیینی بعد از انقلاب اسلامی بالندگی چشم‌گیری داشته است، اظهار کرد: دهه اخیر به عنوان دهه بالندگی شعر آینی شناخته می‌شود چراکه رهبر انقلاب اسلامی در این دهه نسبت به روند تکاملی این شعر اهتمام جدی داشته و با تذکرات خود شاعران را به اهداف مورد نظر هدایت می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، سعید بیابانکی، رضا خورشیدی، قاسم سرافان، علیرضا قزوه، محمدعلی مجاهدی، حامد اهبر، شاه دوردی و خالدی به عنوان برگزیدگان چهارمین جشنواره شعر رسول مهربانی در این مراسم شعرخوانی کرده و مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

هم‌خوانی گروه تواشیح قمر بنی‌هاشم(ع) در مدح پیامبر اسلام(ص) و حضرت فاطمه معصومه(س) از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره شعر رسول مهربانی بوده است.