برگزاری مراسم سوگواری به مناسبت شهادت امام صادق (ع) در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

مراسم سوگواری به مناسبت شهادت امام صادق (ع) با حضور کارکنان معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب و پژوهشگاه مطالعا تقریبی و با  سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوالحسینی  برگزار شد .

 

در این مراسم که در ۲۸ تیرماه همزمان با شهادت امام جعفر صادق (ع) برگزار شد حجت  الاسلام والمسلمین ابوالحسینی طی سخنانی اظهار داشت : یکی از مباحث جهان امروز در محیط های علمی و آکادمیک کیفی سازی است. بهترین و کوتاه ترین تعریف برای کیفی سازی, تشخیص صحیح ظرفیت ها در کمترین زمان ممکن است.

وی در ادامه افزود :  در کیفی سازی دو عنصر مهم نقش دارد. یکی محتوا و دیگری زمان. یکی از عرصه های کیفی سازی محیط های آموزشی, علمی و اعتقادی است. حرکت و فعالیت امام صادق(ع) در جهت کیفی سازی علمی و اعتقادی جامعه بود.

معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به فعالیت های علمی در زمان امام صادق (ع) افزود: دو عامل اصلی موجب شد تا امام صادق(ع) بهترین استفاده را در کمترین زمان ممکن به دست آورد.مورد اول ” آزادی عقیده در زمان عباسیان “بود . یعنی  با از بین رفتن امویان و در اثر انقلاب عباسیان کسی نمی توانست جلوی اظهار عقیده مسلمانان را بگیرد. و در همین راستا تسامح صحیح دینی با غیر مسلمانان و دهری ها به عنوان یک ارزش شناخته شده بود.

وی در بیان مورد دوم تصریح کرد : مورد دوم ” برخورد اندیشه ها “بود . یعنی انتقال سابقه فکری و عینی اقوام تازه مسلمان و انتقال علوم بشری همچون طب, فلسفه, نجوم و ریاضیات از ایران و یونان و حتی از شام به محیط مذهبی آن روز در حجاز و بغداد و ادغام این مباحث با مسائل مذهبی در علومی چون تفسیر و قرائت, حدیث, فقه و کلام شبهات بسیاری را در اذهان به وجود آورد. به طوری که محیط علمی و فکری آن روز تشنه معرفت شده بود.

وی افزود : اینجا بود که امام جعفر صادق (ع) در ادامه راه پدر بزرگوارش دامنه فعالیتش را وسیع تر نمود و شاگردان زیادی تربیت کرد.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به موفقیت علمی امام صادق (ع) اظهار داشت : دو عنصر مهم نقش بسزایی در موفقیت حرکت علمی امام صادق (ع) داشت. ۱- شاگردان متنوع امام صادق در رشته های مختلف. ۲- شیوه تعامل با مخالفان

 

حجت الاسلام والمسلمین ابوالحسینی در پایان افزود: تنوع شاگردان امام صادق (ع) در رشته ها و مذاهب مختلف نقطه قوت فعالیت های علمی امام صادق (ع) است که در ادامه به چند مورد اشاره می شود :   محمد بن مسلم و زراره در علم فقه, هشام بن حکم و مؤمن طاق در علم کلام, حمران بن اعین در علم قرائت قرآن, ابان بن تغلب در علم لغت, جابر بن حیان در کیمیا و ….   .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

37 + = 44