برگزاری سومین کرسی آزاد اندیشی با موضوع “چیستی و چرایی وحدت و تقریب مذاهب اسلامی”

سومین کرسی آزاد اندیشی با موضوع چیستی و چرایی وحدت و تقریب مذاهب اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد.

در این کرسی که در پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری ارائه دهنده و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد جواد نوروزی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی اسکندری ناقدین جلسه بودند. همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسی هاشمی دبیری جلسه را بر عهده داشت.

چیستی وحدت، امکان وحدت، ضرورت برخاسته از دستورات موکد دینی، ضرورت وحدت مبتنی بر نفی سبیل و استقلال امت اسلامی، ضرورت برخاسته از منظومه فکری اسلامی از مهمترین مباحثی بود که در این کرسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ارائه کننده محترم حجت الاسلام کاکو جویباری با بیان معنای لغوی و اصطلاحی وحدت به تبیین واژگان قریب به وحدت در منابع دینی، مثل اتحاد، امت واحده ، جماعت، اخوت، اعتصام پرداختند و وحدت اسلامی را متخذ از آیات (إِنَّ هَٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ؛  وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا؛ تَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىٰ ۖ وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ)؛ و فرمایش حضرت امیر(ع) «لَیسَ رَجُلٌ فَاعْلَمْ! أَحْرَصَ عَلَی جَمَاعَةِ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ صلی‌الله‌علیه‌وآله وَ أُلْفَتِهَا مِنِّی» شمردند.

ایشان با رد ادله نفی اکان وحدت شامل : ۱- وحدت  اسلامی برداشتی جدید از اندیشه اسلامی(بنیادگرایی اسلامی در تضاد با وحدت مذاهب) ۲- امتناع وحدت اسلامی به جهت امتناع اتحاد حق و باطل ۳- امتناع وحدت بدلیل تقابل یک مذهب با ترویج مذهبی دیگر ۴-امتناع وحدت بدلیل تقابل یک مذهب با تبلیغ مذهبی دیگر  ۵- امتناع وحدت بدلیل تقابل تاریخی اصحاب مذاهب؛  با دلایل متعدد از جمله امکان وحدت بدلیل معنای همگرایی و همراهی در وحدت اسلامی؛ امکان وحدت بدلیل محور بودن حق در وحدت؛ امکان وحدت بدلیل قبول تعدد مذاهب و احترام متقابل برای وحدت؛ امکان وحدت بدلیل تحقق وحدت در مسئله انتقال سفارت کشورها به قدس شریف و… ایشان ادل الدلیل را وقوع آن در منطق مختلف کشور و کشورهای متعدد شمردند. ایشان ضرورت وحدت را به ضرورت برخاسته از بداهت عقلی اتحاد اسلامی؛ ضرورت برخاسته از دستورات موکد دینی؛ ضرورت برخاسته از منع موکد دینی از تفرقه؛ ضرورت برخاسته از تحقق احکام اسلامی؛ ضرورت برخاسته از منظومه فکری اسلامی استناد دادند و به صورت زیر تبیین کردند:

بعد از ارائه ایشان ناقدین محترم ضمن تشکر از تناسب موضوع با ماموریت مجمع و  تذکر برخی نکات ویرایشی،  مباحث را مفید و قابل پذیرش شمرده و پاره ای ملاحظات را برای تکمیل بحث متذکر شدند.  در پایان هم تفصیلا به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ داده شد.