برگزاری جلسه هم اندیشی علمی و تاریخی کلان پروژه شناخت تکفیر و جریان های تکفیری با حضور آیت الله یوسفی غروی

 

 

 

 

جلسه هم اندیشی علمی و تاریخی کلان پروژه شناخت تکفیر و جریان های تکفیری با حضور آیت الله یوسفی غروی استاد حوزه علمیه قم و کار‌شناس برجسته تاریخ اسلام در پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد .

 

 

طی این جلسه که یکشنبه۲۳ آبان با حضور مدیران گروه های علمی و محققین و پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد؛ آیت الله یوسفی غروی با اشاره به ریز موضوعات کلان پروژه شناخت تکفیر و جریان های تکفیری گفت : طرح و ریز موضوعات فراگیر و گسترده و متقن و مفیدی تهیه شده و این نشان از نگاه چند وجهی و جامع در این کلان پروژه دارد .

 

عضو برجسته انجمن علمی تاريخ ‌پژوهان كشور با اشاره به حساسیت بالای موضوعات در این پروژه عظیم اظهار داشت : باید دسته بندی درستی در تحقیقات صورت گیرد و بعد از جمع آوری تمام مطالب باید تصمیم گرفت چه میزان از آن نشر داده شود تا حساسیت ها برانگیخته نشود زیرا ممکن است اقتضا این باشد که: بخشی از محتوا  به صورت گسترده منتشر و برخی نشر محدود یافته و برخی نیز فعلا منتشر نشود و مصالح امت اسلامی و تقریب و وحدت اسلامی باید به صورت کامل رعایت شود.

 

استاد سطوح عالی حوزه افزود : ماهم مثل تمام دنیا که پژوهش های خود را طبقه بندی می کنند باید در کلان پروژه شناخت تکفیر و جریان های تکفیری این اصل را در نظر بگیریم .

 

آیت الله یوسفی غروی با اشاره به رعایت اصل موازنه نفع و ضرر در تدوین پژوهش های کلان تاکید کرد : اصل عقلانی موازنه نفع و ضرر مورد تایید قرآن و روایات است و  ما باید همیشه این اصل را در تبیین موضوعات تاریخی رعایت کنیم .

 

 

همچنین حجت الاسلام والمسلمین صادق گلزاده معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی ضمن تبیین ریز موضوعات کلان پروژه شناخت تکفیر و جریان های تکفیری گفت:ما در سر فصل درآمد و کلیات به مباحث مفهوم تکفیر، ضوابط تکفیر، تقسیمات تکفیر و…، و در فصل اول به پیشینه تاریخی تکفیر در قبل از ظهور اسلام، پس از ظهور اسلام، و دوران معاصر خواهیم پرداخت.

 

این کارشناس تقریب گفت: در فصل دوم؛ که در آن مبحث جریان ها و شخصیت های تکفیری مطرح است به مسائلی همچون: جریان های تکفیرزا و تکفیرزدا، جغرافیای تکفیر( جغرافیای تکفیر در ساحتهای: طبیعی، فکری، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و…)، شخصیت های موثر در پیدایش و نمو تکفیر( تکفیرزا و تکفیرزدا)، فتاوای تکفیرزا و تکفیرزدا و… خواهیم پرداخت.

 

خاطر نشان می شود در پایان جلسه مدیران و پژوهشگران گروه های علمی پژوهشگاه سوالات خود را مطرح کرده و به گفتگو با آیت الله یوسفی غروی پرداختند .

 

 

مطالب مرتبط :

جلسه بررسی ریز موضوعات کلان پروژه شناخت تکفیر و جریان های تکفیری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

60 + = 67