بررسی مبانی اندیشه تقریب با حضور هیاتی از کشور افغانستان در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی

 
 
هیاتی از مدیران و معلمان مدارس کشور افغانستان با حضور در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب در خصوص مبانی اندیشه تقریب مذاهب به بحث و گفتگو نشستند.
در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین جویباری اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران با مجاهدت های امام خمینی (ره) و برمبنای اندیشه اسلامی، نصرت الهی و وحدت کلمه آغاز شد و با حمایت و خیزش مردمی توانست بساط استکبار و طاغوت را از کشور ایران پاک کند و اگر پس از انقلاب اسلامی تفرقه در ایران حاکم می شد و مذاهب و قومیت ها به تقابل هم بر می خواستند هرگز ایران نمی توانست این توفیقات چهل ساله را بدست آورد.
این کارشناس تقریبی افزود: در طول چهل سال اخیر حفظ وحدت جز با شناخت متقابل شیعه و سنی و احترام بین مذاهب و قومیت حاصل نمی شد. برای شناخت اقوام و مذاهب باید به منابع اصیل ایشان مراجعه شود و نباید رسانه های استکباری را منبع شناخت قرار داد.
وی با اشاره به معجزه وحدت تاکید کرد: پس از آن که دشمنان اسلام آتش تفرقه، اختلاف و جنگ را میان دو ملت مسلمان ایران و عراق را که دارای فرهنگ و اعتقادات مشترک هستند برافروختند، این معجزه اندیشه وحدت اسلامی و نصرت الهی بود که سبب یکپارچگی دوباره ملت ها شد. ظهور و بروز این اعجاز غیر قابل وصف، تشییع میلیونی ملت ایران و عراق از شهداء مقاومت در فرودگاه بغداد و تظاهرات میلیونی ملت عراق علیه حضور استکبار در سرزمین این کشور اسلامی است.
وی در ادامه بیان کرد: جامعه اسلامی با حضور استکبار در این منطقه روی وحدت و بدون وحدت روی سعادت را نمی بیند. ملت بزرگ افغانستان با اقوام و مذاهب مختلف و با استعدادهای بارز در اقصی نقاط جهان می تواند جایگاه به سزایی در تمدن نوین جهان اسلام داشته باشد. برای رسیدن به این مهم لازم است که دست استکبار جهانی از ابعاد مختلف این کشور کوتاه گردد و از این کشور بیرون رانده شود.
حجت الاسلام والمسلمین جویباری در پایان افزود: خداوند فرموده است: «قوموا لله مثنی و فرادی» و در جای دیگر فرموده است: «ان تنصروا الله ینصرکم». پس ما در برابر خدا و رسول خدا نسبت به تبلیغ مبانی دین الهی مسئولیم و نباید از تلاش فردی دریغ کنیم و از کم کاری دیگران احساس یاس کنیم.
در پایان میهمانان به گفتگو در مباحث مرتبط با وحدت در کشور افغانستان پرداختند.