بازدید هیات اساتید ترکیه از معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب و پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

هیاتی متشکل از اساتید و دانشجویان دانشگاه های ترکیه با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی و حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

 

در ابتدای این جلسه که امروز پنج شنبه برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین نگهبان ضمن خوشامدگویی به مهمانان به مشکلات جهان اسلام اشاره نمود و اظهار داشت: امروز دشمنان اسلام امت اسلامی را از دو جهت مورد چالش قرار داده است.

از یک سو با ایجاد و ترویج اختلافات مذهبی موجب جنگ و خونریزی و کشتار مسلمانان توسط مسلمانان شده‌اند. در اثر این اختلافات موجبات بدبینی به دین و القای ناکارآمدی دین را در اذهان را فراهم می‌آورند.

از سویی دیگر با تزیین و ترویج فرهنگ مدرنیته در جوامع اسلامی زمینه دین گریزی روزافزون و تسلط بیشتر بر امت اسلامی را فراهم می‌آورند.

وی در ادامه افزود: در مقابله با فتنه اول باید تلاش کرد تا پیروان مذاهب مختلف اسلامی اعم از علما و نخبگان و فعالان اجتماعی با یکدیگر ارتباط بیشتری داشته باشند و سخن و مبنای یکدیگر را بشنوند و درک کنند و واسطه‌گری دشمنان اسلام را در نقل مبانی مذاهب مختلف حذف نمایند.

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی افزود:  در مقابله با ترویج مدرنیته باید مبانی آن را شناخت و حقیقت آن را به جوامع علمی اسلامی معرفی کرد.

وی اظهار داشت: عده ای خیال می کنند که مدرنیسم حاوی موضوعات و راهکارهایی برای زندگی بهتر به بشر است، حال آنکه مدرنیسم هیچ حرف جدیدی برای گفتن ندارد و رد تمام مبانی آن صدها سال پیش در مبانی دینی آمده است.

وی افزود: از نظر مدرنیته ملاک ارزشمندی و جدید بودن هر نظریه، ضد دینی بودن آن است و هر چه مخالفت آن با دین بیشتر باشد ارزشمندتر و مدرن تر است.

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان در پایان تاکید کرد: باید علما و اساتید دانشگاه ها با تفکر و تدبیر مشکل دین گریزی در مجامع علمی را حل کنند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی با اشاره به فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب با رویکرد فرهنگی و پژوهشی و با هدف ایجاد وحدت بین مسلمانان در حال فعالیت است و مناسبات سیاسی هیچ گونه تاثیری در فعالیت های آن ندارد.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های بالای کشور ترکیه امیدواریم در ترکیه هم شاهد یک مرکز مستقل تقریبی با نگاه بین المللی باشیم.

همچنین در ادامه جلسه استاد حبیب از اساتید دانشگاه های ترکیه ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: آمد و رفت اساتید و علما و مناظرات علمی می تواند یخ های جهل بین طرفین را آب کند.

وی افزود: مباحثات تقریبی ریشه تاریخی دارد و در زمان عثمانی ها بین نادر شاه و عبدالحمید اول دیده شده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: برای ایجاد وحدت بین شیعه و اهل سنت هم موانع روانی وجود دارد هم موانع فکری.

وی گفت: باید دیدار ها، نشست ها و گفتمان ها بین علما و اساتید را افزایش دهیم تا به طور عملی به وحدت پایدار برسیم و فقط با حرف زدن و به صورت تئوری نمی توان وحدت ایجاد کرد.

خاطر نشان می شود در پایان این دیدار هیات ترکیه ای سوالات خود را مطرح کردند .

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

66 − 56 =