امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت در دنیای اسلام نیازمندیم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز یکشنبه در کنگره بین المللی امام حسن مجتبی (ع) با اشاره به حوادثی که در دنیای اسلام می گذرد ، گفت: امروز متاسفانه وحوشی که بر خون مسلمانان تشنه اند کودکان را سر می برند، دختران جوان را به عنوان برده می برند و حرمت هیچ چیز را نگاه نمی دارند و خود را به عنوان جهادی و اجرا کننده قرآن و اسلام معرفی می کنند و این درد و مصیبت بزرگی است.

رییس جمهور گفت: امروز روز غم برای مسلمانان و روز شادی برای صهیونیست ها است زیرا آنها مسلمانان را به جان هم انداخته اند و از این کشتار و خونریزی لذت می برند و در این حال بر مردم غزه می تازند و فضایی را به وجود آورده اند که هیچ کس به فکر فلسطین، قدس و فلسطینیان بی گناه نباشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه این کشتار در دنیای اسلام از افغانستان تا پاکستان تا سوریه و عراق در حال انجام است و متاسفانه این اعمال وقیح تحت لوای پرچمی که در آن کلمه «لا اله الا الله» نقش بسته انجام می شود اما آنها معبودی جز شیطان ندارند و پرچم آنها لا اله الا شیطان است.

رییس جمهوری افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت در دنیای اسلام نیازمندیم و مسلمانان باید ضمن به اهتزاز درآوردن پرچم صلح حسنی و به حرمت زاده ماه رمضان که برای وحدت مسلمانان محنت، فشار و زخم زبان را به جان خرید ، در کنار هم قرار گیرند.

دکتر روحانی از همه علما، اندیشمندان، احزاب، گروه های اسلامی ، سازمان های مردم نهاد اسلامی، علمای بزرگ اهل سنت و شیعه خواست تا یک حرکت فرامذهبی در دنیای اسلام علیه توحش، خشونت و آدمکشی به راه بیندازند تا ندای صلح و وحدت را بر فریادهای افراط و تکفیر پیشی گیرد.

رییس جمهور گفت: ما باید کاری کنیم که فریاد همبستگی و صلح مسلمانان بر صدای خشونت طلبان که به دنبال خشونت فکری، فرهنگی و عملی هستند، تفوق گیرد. همه باید در برابر افراط و خشونت بایستیم و بدانیم که واژه صلح الخیر فقط مخصوص دعوای زن و شوهرها و خانواده ها نیست بلکه کلمه عام است که باید مسلمانان آن را در سرلوحه کار خود قرار دهند.

دکتر روحانی با بیان اینکه رشته ولایت، سرپرستی و محبت میان همه دنیای اسلام باید برقرار شود، خطاب به کشورهای اسلامی و کسانی که متاسفانه با دلارهای نفتی به تروریست ها کمک می کنند، گفت: به شما توصیه و تاکید می کنم بدانید فردا نوبت شماست فکر نکنید این وحشی های تروریست را که به جان دیگران انداخته اید، به خونریزی و آدمکشی در سایر نقاط دست نخواهند زد.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: بین شیعه و سنی در دنیای اسلام تفرقه وجود ندارد ما برادر یکدیگر هستیم و سالها و قرن ها شیعه و سنی در عراق ، ایران، سوریه ، لبنان، شمال آفریقا و سرتاسر دنیای اسلام با برادری و اخوت زندگی کرده اند و در مساجد پشت سر یک امام به نماز ایستاده اند.

دکتر روحانی پرسید چرا به ناحق همزیستی مسالمت آمیزی را که نعمت خداوند است می خواهید نابود کنید؟ چرا می خواهید صهیونیست ها و ابرقدرت های جنایتکار شب خواب راحت داشته باشند و خانواده مسلمانان از ترس از ترور در سرمای زمستان و گرمای تابستان آواره و سرگردان باشند؟

رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید همه یک صدا صلح رمضانی را فریاد بزنیم و به حرمت ماه تقوا و ماه نزول قرآن در کنار هم قرار بگیریم ،ابراز امیدواری کرد به برکت این ماه افراط گرایان و تروریست ها منزوی شده و همه مسلمانان دست در دست یکدیگر قرار دهند تا خشونت در دنیای اسلام پایان یابد و جشن صلح و اتحاد برگزار شود.

دکتر روحانی با اشاره به احادیثی در خصوص جایگاه و منزلت امیرالمومنین(ع)، فاطمه زهرا (س) و امام حسن و امام حسین(ع) گفت: عشق به اهل بیت به عنوان یک اصل قرآنی می تواند عامل وحدت میان مسلمانان باشد.

رییس جمهور با اشاره به ویژگی های مشترک اهل سنت و شیعیان خاطر نشان کرد: کسی نباید تصور کند که اهل بیت (ع) و عشق به خاندان رسالت و پیروی از راه و روش آنها عامل جدایی و تفرقه میان مسلمانان است.

دکتر روحانی ضمن برشمردن ویژگی های دوران هر یک از ائمه اطهار در طول ۲۵۰ سال گفت: ما می توانیم از نحوه سلوک و رفتار آنها در مقاطع و شرایط و موقعیت های مختلف درس بگیریم.