المناهج التفسیریه

 

manahej.jpg

از جمله مباحث مهم و اساسی در تفسیر قران کریم ،موضوع مناهج و روشهای تفسیری مفسران بصورت مقارن می باشد .اهمیت این موضوع بدان جهت است که با تحقیق و تعمق در ان علل اختلاف شیوه های تفسیری مفسران از یکدیگر شناخته می شود. در کتاب حاضر که بنام -المناهج التفسیریه – توسط مجمع تقریب مذاهب اسلامی منتشرشده است بعد از تبیین مفهوم منهج در لغت و اصطلاح، به تبیین مناهج تفسیری مفسران سنی و شیعه پرداخته شده است .

در این کتاب بطور کلی دو روش تفسیری : اثری (نقلی و روائی )واجتهادی بصورت مفصل مورد بحث قرارگرفته و شواهدی از کتب تفسیری مفسران فریقین برای هر کدام از روشهای مذکور بیان گردیده است .در منهج اثری و روائی ،مباحث مفیدی نظیر تاریخ تفسیر روائی، رابطه بین قران و حدیث ،مبانی تفسیری ، معیارهای تمییز احادیث صحیح از اسرائلیات ،مصادر تفاسیر روائی سنی و شیعه مطرح گردیده است .

در منهجاجتهادی تفسیر نیز بعد از طرح مباحثی نظیر تعریف ،تاریخ، حکم و شروط تفسیر اجتهادی از دو روش : تفسیر قران به قران و تفسیر عرفانی و باطنی دربین مفسران سنی و شیعه مباحث ارزشمندی مطرح و ادله موافقان و مخالفان هر دو دیدگاه مورد بحث قرار گرفته است .

در ادامه این مباحث شروط تفسیرعرفانی مقبول و صحیح و مشروعیت ان بیان شده و در پایان ان نیز دونمونه از این منهج :تفسیر ابن عربی و تفسیر صدرالمتالهین مورد بحث قرار گرفته است .این کتاب مشتمل بر سه باب (ا-نظره الی المناهج التفسیریه ۲-منهج التفسیر الروائی و نماذجه ۳-منهج التفسیر الاجتهادی و نماذجه)بودهوهرکدام از ابواب نیز دارای فصولی می باشد که توسط جناب حجه الاسلام والمسلمین دکتر محمد علی اسدی نسب در ۴۷۵صفحه به رشته تحریر در امده است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 12 =