آیت الله سبحانی در دیدار دبیر کل مجمع تقریب: روایات ائمه شیعه در کتب اهل سنت، یکی از علائم تقریب است

 
حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با آیت الله سبحانی دیدار و گفتگو کرد.
آیت الله سبحانی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، پیشنهاد کرد،  کتابهایی که در زمینه مشترکات شیعه و اهل سنت نوشته شده اگر چاپ نشده، چاپ شود و بین مجامع اهل سنت منتشر شود.
 
آیت الله سبحانی در این دیدار، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و همچنین حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار کرد:مسئله تقریب از مسائلی است که قبل از مرحوم آیت الله بروجردی جزء افکار دیگران هم بوده تا بتوانند مذاهب اسلامی را به هم نزدیک کنند؛ آیت الله بروجردی حدود ده سال در اصفهان از محضر آیت الله درچه ای استفاده کرده  و از افکار ایشان تأثیر پذیرفته بود و یکی از مسائلی که نسبت به آن حساسیت داشت غلو در احادیث بود.
 
وی ادامه داد: آیت الله بروجردی تا قبل از فوت مرحوم آیت الله اصفهانی مسئله تقریب را مطرح نکرده بود، اما بعد از فوت ایشان در سال ۱۳۲۵ شمسی کم کم این افکار را بیان کرد و گفت، بحث در مورد اینکه خلیفه ما بعد از پیامبر اکرم(ص) کیست؟ فعلا نتیجه بخش نیست و راه به جایی نمیبریم،بیایید اصلی را که همه بر آن توافق داریم مطرح کنیم که آن بحث ثقلین است؛ لذا بسیار به حدیث ثقلین اهمیت می دادند و  برای اینکه دارالتقریب در مصر که مرکز بزرگ جهان اسلام است، تأسیس شود، بنا شد مرحوم آیت الله قمی به آنجا بروند؛ چون ایشان مدتی در لبنان و با محیط عربی آشنا بود؛ همچنین  زبان عربی رو خوب می دانست؛ وقتی ایشان به قم برگشتند، گفتند مسأله مسأله تقریب است، نه ذوب شیعه در سنی و یا بالعکس؛ مقصود این است که پیروان این مذاهب را در مشترکات جمع کنیم.
 
آیت الله سبحانی تصریح کرد:به این دلیل که ما در بیان مذهب خود کوتاهی کرده ایم، برخی گمان می کنند که روایات نبوی ما کم است، در سالهای اخیر کتابی در مورد روایات مشترکات بین شیعه و سنی نوشته شده که خود نشان تقریب است.
 
وی پیشنهاد کرد، کتابهایی که در زمینه مشترکات شیعه و اهل سنت نوشته شده اگر چاپ نشده، چاپ شود و بین مجامع اهل سنت منتشر شود.
 
آیت الله سبحانی با بیان اینکه روایات ائمه شیعه در کتب اهل سنت یکی از علائم تقریب است، گفت: انتشار مجدد مجلة التقریب نیز می تواند به امر تقریب کمک کند.
 
وی اظهار کرد:قرآن می فرماید «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا» چرا قرآن می گوید به ریسمان الهی چنگ زنید؟ در واقع می خواهد بیان کند، کسی که متفرق است به مثابه کسی است که در چاه افتاده است و او را به وسیله ریسمانی که به آن چنگ میزند، نجات می دهند؛ برخی اعضای امت اسلامی که الان متفرق هستند اگر بخواهند در همین حالت باقی بمانند، گویا همیشه در چاه هستند، مگر اینکه به ریسمان وحدت و تقریب چنگ بزنند.
 
آیت الله سبحانی در پایان، ضمن تبریک به حجت الاسلام و المسلمین شهریاری به مناسبت انتصاب ایشان به سمت دبیر کلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری، برای ایشان آرزوی توفیق هرچه بیشتر در مسیر تقریب کرد.