آیت الله اراکی در کنفرانس وحدت اسلامی آنکارا: ما باید به اسلام ابراهیمی که محورش خدا و رسول خداست برگردیم

 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: امت اسلامی میراث رسول الله است و اگر این میراث زنده شود نه تنها جامعه اسلامی یکی می شود بلکه دست برتر نیز از آن جامعه اسلامی در جهان خواهد بود.

 

 

به گزارش خبرگزاری تقریب، آیت الله “محسن اراکی” دبیرکل مجمع جهانی تقریب که در راس هیاتی در ترکیه به سر می برد عصر روز دوشنبه طی سخنانی در کنفرانس “وحدت اسلامی” که با حضور بیش از یکصد تن از علما و اعضای مرکز آموزش وحدت اسلامی در آنکارا برگزار شد، با اشاره با آیه شریفه «إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا لَسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ»: آنان که تفرقه در دین ایجاد می کنند هیچ ارتباطی با تو (رسول خدا) ندارند، اظهار داشت: در قرآن کریم در آیات بسیاری تأکید شده که پراکندگی علامت خروج از اسلام است.

 

وی افزود: قرآن کریم مؤمنان را برادر می نامد و این اخوت نشأت گرفته از این است که همه مؤمنان از یک پدر هستند و آن وجود مقدس نبی مکرم اسلام(ص) است.

 

آیت الله اراکی در ادامه اظهار داشت: جامعه اسلامی یک هویت دارد و مسئله هویت جامعه اسلامی اساسی ترین موضوعی است که در شرایط حاضر باید به آن توجه کنیم؛ از مسلمات قرآنی است که ما دارای یک هویت هستیم و آن هویت محمدی است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه ما دو نوع اسلام داریم یکی اسلام ابراهیمی و دیگری اسلام اعرابی، افزود: خصوصیت اسلام ابراهیمی فرمانبرداری از خدای متعال است و یعنی مسلم یک فرمانروا دارد و آن خدای متعال است.

 

وی اظهار داشت: عده ای به زبان می گویند ایمان آوردیم و اطاعت کردیم اما در عمل به خدا و رسول خدا پشت می کنند این اسلام اعرابی است یعنی در عمل خلاف گفته شان عمل می کنند؛ مسلمان هستند اما مؤمن نیستند.

 

آیت الله اراکی تأکید کرد: مشکل امروز در جهان اسلام ابتلای به اسلام اعرابی است که این اسلام اعرابی منشأ دوگانگی در جهان اسلام شده است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: هویت جامعه اسلامی اگر هویت اطاعت از رسول باشد یعنی اسلام همراه با ایمان و عمل شد آن وقت یک هویت برای جامعه اسلامی به وجود می آید که نتیجه آن وحدت امت اسلامی است؛ مؤمنان به مثابه یک پیکر می شوند که اگر عضوی از آنها دردمند شد سایر اعضای این پیکر با عضو دردمند همراهی می کنند.

 

آیت الله اراکی تأکید کرد: رسول اکرم(ص) هویت اسلامی را در جامعه بشر متولد کرده و یک امت ساخت که این امت میراث رسول الله است و اگر این میراث زنده شود نه تنها جامعه اسلامی یکی می شود بلکه دست برتر نیز از آن جامعه اسلامی در جهان خواهد بود.

 

وی با اشاره به اینکه ما باید به اسلام ابراهیمی که محورش خدا و رسول است برگردیم، تأکید کرد: برتری، غلبه بر دشمنان و رشد و شکوفایی اقتصادی در پرتو ایمان به اسلام ابراهیمی که وحدت زاست به وجود می آید.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب گفت: اگر ما اسلام ابراهیمی داشته باشیم دیگر صهیونیست ها نمی توانند خانه مسلمانان را اشغال کنند، کودکان را بکشند و زنان و سالخوردگان را آواره کنند. بسیاری از مشکلات کنونی ما به خاطر فاصله گرفتن از اسلام ابراهیمی است.

 

گفتنی ست حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون امور فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دکتر منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع , آیت الله اراکی را در سفر ترکیه همراهی می کنند .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

76 + = 77