آیت الله اراکی در دیدار با محمد گورمز: متأسفانه امروز امکانات جهان اسلام علیه جهان اسلام به کار گرفته می شود

 

 

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب که در رأس هیئتی به ترکیه سفر کرده است روز دوشنبه با “محمد گورمز” رئیس سازمان دیانت ترکیه در آنکارا دیدار و گفت و گو کرد.

 

 

آیت الله اراکی در این دیدار با بیان اینکه نقش علما در ایجاد وحدت میان امت اسلامی نقش برجسته و مهمی است، اظهار داشت: امیدواریم با همکاری علمای جهان اسلام بتوانیم گامی مهم را راستای وحدت امت اسلامی برداریم.

 

وی با تأکید بر اینکه یقین داریم اگر فرصت لازم برای وحدت جامعه اسلامی پیش بیاید جهان اسلام به قدرت برتر در جهان تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: متأسفانه امروز امکانات جهان اسلام علیه خود جهان اسلام به کار گرفته می شود.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب افزود: امروز هیچ تکلیف و وظیفه شرعی مهمتر و برتر از وظیفه یکی کردن و ایجاد وحدت در میان امت اسلامی وجود ندارد.

 

آیت الله اراکی ابراز امیدواری است که در جریان این سفر با همکاری علما بتوانیم به طرحی برای افزایش همکاری ها در زمینه وحدت امت اسلامی دست یابیم؛ اگر علما حرکت کنند امرا نیز با آنها همراه خواهند شد.

 

در دین اسلام اختلاف فکری رحمت است

“محمد گورمز” نیز در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به هیئت جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه در دنیای معاصر کسانی که می خواهند به دنیا نظم دهند مدام از شکلی به شکل دیگر تغییر می کنند، اظهار داشت: در دو قرن اخیر آنها سیاست دنیای بدون اسلام را دنبال می کنند و می خواهند اسلام همانند پروتستان با مردم و دین مردم کاری نداشته باشد و فقط در عبادت و مساجد خلاصه شود البته متأسفانه بخش اعظمی از جهان اسلام متوجه این موضوع نیستند وحتی به این هدف کمک نیز می کنند.

 

وی افزود: وقتی شما مشغول نماز هستید و کودکی سمت آتش می رود واجب است که نمازتان را بشکنید و آن کودک را نجات دهید اما امروز می بینیم که تمام کودکان امت اسلامی به سمت آتش می روند اما ما بی توجه به زندگی خودمان ادامه می دهیم.

 

رئیس سازمان دیانت ترکیه با بیان اینکه در دین ما اختلاف فکری به عنوان رحمت تلقی شده است، اظهار داشت: اما آن چیزی که در دین منع می شود درگیری است که متأسفانه ما اختلاف را تبدیل به درگیری کرده ایم.  

 

گورمز با اشاره به اینکه شقاق به معنی دوتیکه کردن امت است، اظهار داشت: ما امروز شاهد وضعیت شقاق در میان امت اسلامی هستیم؛ در احادیث ما شقاق در کنار نفاق آمده است زیرا علت اصلی شقاق، نفاق است.

 

وی در ادامه به نقش برجسته علما در ایجاد وحدت میان امت اسلامی اشاره کرد و گفت: علما وظیفه خطیری در این زمینه بر عهده دارند و امیدوارم این دیدارها بتواند گامی مؤثر در ایجاد وحدت امت اسلامی باشد.